حرف تازه – فاطمه قدیمی، مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت و مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت به ارائه گزارشی در مورد دستاوردهای حضور شهر رشت در نشست ۱۸۰ شهر خلاق یونسکو در کراکوف لهستان پرداخت. قدیمی با تأکید بر اینکه این نشست دستاوردهای قابل‌توجهی […]

حرف تازه – فاطمه قدیمی، مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت و مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت به ارائه گزارشی در مورد دستاوردهای حضور شهر رشت در نشست ۱۸۰ شهر خلاق یونسکو در کراکوف لهستان پرداخت.

قدیمی با تأکید بر اینکه این نشست دستاوردهای قابل‌توجهی برای حفظ برند شهر خلاق خوراک‌شناسی داشته است اظهار داشت: حفظ و استفاده بهینه از این فرصت‌ها نیازمند حمایت و یاری اعضای شورای شهر و همه همکاران در مجموعه مدیریت شهری است.

وی با اشاره‌ای اجمالی به روند تصویب سفر در شورا و مکاتبات اداری با فرمانداری و استانداری و نهایتاً موافقت وزارت کشور و صدور مجوز سفر افزود: نکته قابل‌توجه این است که اصفهان به‌عنوان دیگر شهر حاضر در این نشست ۱۰ روز قبل‌تر مجوزهای لازم را دریافت کرده بود

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت تأکید کرد: بعد از ورود به لهستان من تنها نماینده‌ای بودم که نمی‌دانستم باید در کدام هتل مستقر شوم؛ ۷۷ کشور و ۱۸۰ شهر و ۳۵۰ هیئت عالی در این نشست حضور داشتند و من تنها نماینده در این نشست بودم اسم هتل خود را نمی‌دانستم.

قدیمی با تأکید بر اینکه بهترین دستاوردهای ۲ سال اخیر شهر خلاق را در نشست سالیانه لهستان به دست آوردیم تصریح کرد: در سال گذشته در نشست فرانسه به دلیل تغییر مدیریت شهری در رشت نماینده‌ای از شهر رشت وجود نداشت البته از اصفهان نماینده معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی حضور داشت.

وی با بیان اینکه بررسی اولویت‌های استراتژیک شبکه شهرهای خلاق، مباحث توسعه پایدار و دستورالعمل‌های جدید، برگزاری میزگردهای تخصصی دستور کار نشست سالیانه لهستان بود گفت: تفاوت این نشست سالیانه با سایر نشست‌ها در این است که دیگر نشست‌ها تنها گروه‌های زیرمجموعه هستند اما این نشست سالی یک بار برای هر هفت فیلد شبکه شهرهای خلاق برگزار می‌شود و در آن‌همه شهرهایی که در حوزه موسیقی؛ دیزاین، فیلم و ادبیات خوراک‌شناسی و … فعال هستند باهم تبادل‌نظر می‌کنند و دستور کار شهرهای خلاق و میزبان بعدی مشخص می‌شود و در نهایت بر اساس این دستور کار روند ارزیابی ۶ ماهه در زیرمجموعه‌های شبکه شهرهای خلاق مشخص می‌شود.

وی با تأکید بر افتخار حضور در این نشست و قدردانی از حمایت‌های شهردار و شورای شهر رشت افزود: اتفاق‌های بسیار خوبی در این نشست برای شهر خلاق رشت رقم خورد و من بسیار خوشحالم که رشت تنها شهری بود که از سه فرصت ارائه در نشست برخوردار بود.

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت تأکید کرد: باید بگویم که این فرصت صرفاً فرصت ارائه نبود چرا که گیل بانو، پروژه شهری برگزیده یونسکو با نگاه خلاقانه از شهر خلاق رشت شد.

وی ادامه داد: نکته قابل‌توجه این است که ما تا زمانی که وارد نشست شدیم از این نتیجه اطلاعی نداشتیم و صرفاً ارائه‌ها را آماده کرده بودیم تنها یک ایمیل با این محتوا دریافت شده بود که خیلی خوشحالیم که در این بخش توانستید رشد کنید و من صرفاً نمی‌دانستم این ارائه برای برترین پروژه است.

وی با بیان اینکه پروژه گیل بانو نه ساختمان گیل بانو؛ مدلی که برای آموزش و توان‌افزایی زنان سرپرست خانوار با تأکید بر طرح‌های حمایتی که ما در شهر خلاق رشت برای هدایای بین‌الملل انجام دادیم موردتوجه یونسکو قرار گرفت افزود: در پروژه گیل بانو تأکید بر روی تلفیق فرهنگ و اقتصاد بود و ما این طرح را به‌عنوان طرح تقویت هویت فرهنگی ارائه دادیم.

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت همین رابطه اظهار داشت: زمانی که پروژه را برای بررسی ارسال کردیم به این امر اشاره داشتیم که این پروژه با هدف انسجام اجتماعی توسط اداره کل امور بانوان استانداری و مجموعه مدیرت شهری برای توان‌افزایی با تأکید بر حفظ اصول فرهنگی و میراث فرهنگی و ارزشی شهر رشت مدنظر قرار گرفته است.

وی تأکید کرد: توافق‌نامه مطالعات فرهنگ خوراک راه ابریشم در حاشیه برگزاری نشست سالانه شهرهای خلاق خوراک‌شناسی در کراکوف لهستان دستاورد دومی بود که این نشست برای شهر خلاق رشت به همراه داشت

قدیمی با این توضیح که کنوانسیون‌های مختلفی برای شهرهای راه ابریشم وجود دارد و خوشبختانه جناب آقای دکتر نصرتی شهردار رشت هم ریاست یکی از این مجامع جهانی را بر عهده دارد تصریح کرد: یونسکو نیز یک شبکه به نام شبکه شهرهای راه ابریشم دارد.

وی اظهار داشت: شبکه شهرهای راه ابریشم یونسکو به‌اندازه شبکه شهرهای خلاق فعال نیست اما در نشست گذشته ما در شهر غازیان تپه ترکیه مصوب شد که شهرهای عضو راه ابریشم راجع به فرهنگ خوراک در زمینه صادرات مطالعه داشته باشند.

وی گفت: بر این اساس ۴ محصول اصلی برنج، چای و ابریشم محصول زعفران به عنوان یک محصول ارزشمند کشور ایران در لیست مطالعات خود قرار دادیم و این توافق‌نامه صرفاً به‌منظور مطالعات خوراک شهرهای راه ابریشم برای توسعه اقتصادی و فرهنگی این محصولات در لهستان امضا شد.

قدیمی با اشاره به دیگر موضوعات مورد بررسی در نشست سالانه شهرهای خلاق خوراک‌شناسی در کراکوف لهستان افزود: موضوع بعدی که به آن پرداخته شد و توانستیم بخشی از کارهای انجام‌شده در شهر را به تصویر بکشیم ایجاد فضاهای عمومی برای همگان و نگاه‌های خلاق در شهر خلاق رشت بود

وی تأکید کرد: خوشبختانه در دو سال گذشته رشت شهر جشنواره‌ها عنوان شد و بازار هنری که در رشت برگزار شد و طرح شهر شب‌های روشن اگرچه نواقصی داشته و هنوز به معنای اجرایی نشده اما ایده به‌عنوان فعالیت اقتصادی در شب به‌عنوان یک فعالیت نوآورانه و مستمر در این نشست عنوان شد.

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت با بیان اینکه راه‌اندازی پروژه فروش آنلاین و شبکه ملی خلاق اطلاعات جز موارد پیشنهادی بود که مورد پذیرش برای پروژه‌های مشترک و هم برای ارائه بین ۵ شهر در کارگروه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفت گفت:
ارائه کنداکتور میزبانی شهر رشت برای نشست شبکه شهرهای خلاق یونسکو از دیگر فعالیت‌های انجام‌شده در این نشست بود ان‌شاءالله جزییات اجرایی آن با کمک و هدایت تیمی که تشکیل می‌شود و راهنمایی‌های اعضای شورا به نتیجه مطلوب می‌رسد.

قدیمی با بیان اینکه در این نشست ۳ فرصت ارزیابی، ارائه و مشارکت برای شهر خلاق رشت ایجاد شد گفت: مهم‌ترین دستاورد نشست لهستان پیشنهادی بود که از رئیس هیئت‌مدیره میراث فرهنگی ناملموس جهان از کشور اندونزی دریافت کردیم که مرداد ماه سال جاری به ایران می‌آیند و مطالعه موردی شهر رشت در بخش صنایع‌دستی در برنامه‌های ایشان گنجانده‌شده است و این فرصتی استثنایی برای شهر خلاق رشت است چرا که ایران از قبل و بعد از انقلاب تعداد آثار ثبت‌شده جهانی در میراث ناملموس ۱۳ مورد است و هر کشور سالی تنها یک دفاع می‌تواند انجام دهد و اگر در خاطر اعضای شورا مانده باشد جناب آقای طالبیان معاون میراث فرهنگی در صحن شورا اشاره کردند چون صرفاً یک دفاع می‌توانیم انجام دهیم پروژه‌هایی که برایمان مهم‌تر است از آنها دفاع می‌کنیم.

وی تصریح کرد: باید این فرصت را غنیمت دانست ایشان می‌خواهند بازدیدی از شهر رشت و پروژه‌های ناملموس شهر رشت داشته باشند این فرصتی است که در اختیار ما قرار گرفته است اگر با تهران مکاتبه می‌کردیم ممکن بو چنین فرصتی برای ما ایجاد نشود باید دقت داشته باشیم که چه پرونده‌ای از شهر رشت را در مقابل دیدگان تیزبین ایشان باز کنیم.

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت با تأکید بر اینکه تأثیرگذاری حضور شهر خلاق رشت بسیار مثبت درحال‌توسعه است گفت: ۲ دعوت به همکاری از دیگر دستاوردهای نشست ۱۸۰ شهر خلاق یونسکو در کراکوف لهستان بود دعوت به مشارکت در نشست تخصصی فرهنگ غذا مربوط به راه ابریشم در کشور مغولستان و تجربه خوراک‌شناسی سنتی در کره جنوبی ره‌آورد این سفر است.

وی به دفاع اولین تز دکتری اکوسیستم شهر خلاق در دانشگاه علم و فرهنگ تهران اشاره کرد و افزود: موضوع این تز مطالعه مورد شهری رشت بود وقتی چنین موضوعی انتخاب می‌شود یعنی این موضوع در اکوسیستم گردشگری جلو رفته است که به‌صورت یک مطالعه پژوهشی که درخواست هزینه هم نکنند انتخاب می‌شود

قدیمی با قدردانی از توجه و حمایت همه‌کسانی که در روند برنامه‌های شهر خلاق حضور داشتند اظهار داشت: امروز ۳ فرصت در اختیار شهر رشت قرار گرفته است امیدوارم این ۳ فرصت حفظ شود و از دل آنها فرصت‌های بهتری خلق شود. وی با بیان اینکه امیدوارم به چنین برنامه‌هایی که دستاوردهای خوبی برای شهرمان دارند نه به شکل سفر بلکه به شکل اقدامات مؤثر برای توسعه شهر نگریسته شود افزود: به امید خدا با توجه به دستاوردهای این سفر با همیاری یکدیگر در مسیر درست‌تری حرکت کنیم.