رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
  • الجمعة ۱۰ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 25 May

حرف تازه – صادق زیباکلام، استاد دانشگاه درباره احتمال خروج امریکا از برجام و تبعات آن برای جریان‌های سیاسی داخلی گفت: در کوتاه‌مدت بعد از خروج امریکا از برجام به واسطه معضلات اقتصادی‌ای که به دنبال آن می‌آید، وضعیت جریان اصلاح‌طلب از این هم که هست ضعیف‌تر خواهد شد. به گفته زیباکلام شکست برجام به […]

حرف تازه – صادق زیباکلام، استاد دانشگاه درباره احتمال خروج امریکا از برجام و تبعات آن برای جریان‌های سیاسی داخلی گفت: در کوتاه‌مدت بعد از خروج امریکا از برجام به واسطه معضلات اقتصادی‌ای که به دنبال آن می‌آید، وضعیت جریان اصلاح‌طلب از این هم که هست ضعیف‌تر خواهد شد. به گفته زیباکلام شکست برجام به نفع تندروهای ایران تمام می‌شود.

برجام؛ این توافق بین‌المللی مهم جهانی با کارشکنی‌های ترامپ و تهدیدهای او حال و روز خوبی ندارد. 
خبرها همه حکایت از خروج امریکا از برجام است. اما تبعات سیاسی این رخداد مهم چه خواهد بود؟صادق زیباکلام، استاد دانشگاه معتقد است که دست‌کم در کوتاه‌مدت بعد از خروج امریکا از برجام به واسطه معضلات اقتصادی‌ای که به دنبال آن می‌آید، وضعیت جریان اصلاح‌طلب از این هم که هست ضعیف‌تر خواهد شد. به گفته زیباکلام شکست برجام به نفع تندروهای ایران تمام می‌شود.
 
در صورت لغو برجام جریان‌های سیاسی چه افت‌و‌خیزهایی خواهند داشت؟
در کوتاه‌مدت وقتی که امریکا از برجام خارج شود، صرف‌نظر از اینکه در برجام بمانیم یا نمانیم، عملا این توافق تمام می‌شود. هر تصمیمی که ما در این خصوص بگیریم، برجام تمام شده است. وقتی ترامپ برجام را نمی‌پذیرد، تحریم‌های جدیدی علیه ایران شروع می‌شود.
ابتدا تحریم‌ها از سوی امریکا اجرایی خواهد شد و اجماع جهانی را به همراه نخواهد داشت اما خیلی طول نمی‌کشد که این مساله هم تغییر می‌کند. با توجه به نقش اقتصادی امریکا در دنیا اروپا هم مجبور می‌شود که تحریم‌ها را دنبال کند. چین، ژاپن و کره جنوبی و کشورهای دیگری هم به دنبال آن تحریم‌ها را آغاز می‌کنند.
چرا که مناسبات این کشورها با امریکا برای‌شان بیشتر اهمیت دارد تا ایران. به خاطر اینکه تحریم‌ها مجددا اعمال می‌شوند، طبعا کشور متحمل ضرر و زیان می‌شود.
در این صورت اصولگرایان چه شرایطی پیدا می‌کنند؟آیا آنان وضعیت بهتری نسبت به شرایط فعلی شان پیدا خواهند کرد؟
این مساله به ضرر مردم ایران و اقتصادمان خواهد بود. لیکن در کوتاه‌مدت به نفع اصولگرایان تندرو است. چرا که سخنان پیشین‌شان مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن امریکا را تکرار می‌کنند. آنها می‌گویند که توافقی که آقای روحانی انجام داد اصلا به نفع کشور نبود. به هر حال در کوتاه‌مدت همه‌چیز به نفع تندروها پیش می‌رود. در بلندمدت البته این‌گونه نیست.
در نتیجه وضعیت اقتصادی بحرانی که ادامه پیدا می‌کند دیر یا زود تندرو‌ها هستند که باید جوابگوی اقتصاد هولناک کشور باشند. قدرت‌شان را از دست می‌دهند.
نسبت مردم با جریان‌های سیاسی چگونه خواهد بود؟
درست است که مردم از آقای روحانی گلایه‌هایی خواهند داشت و محبوبیتش از این هم که هست کمتر خواهد شد اما به هر حال جریانات اصولگرای تندرو هستند که باید پاسخگوی دشواری‌ها و مصایب کشور باشند. به هر حال مردم می‌گویند که روحانی تلاش خود را انجام داده تا برجام منعقد شود ولی امریکایی‌ها نخواستند. سوال اساسی اینجاست که تبعات خروج امریکا از برجام معضلات اقتصادی است. در بلندمدت این معضلات اقتصادی متوجه تندروها
خواهد شد.
عملا کسی از آقای روحانی توقعی ندارد چون قدرت و نفوذ و جایگاهش از این هم که هست کمتر خواهد شد.
اصلاح‌طلبان تحت چنین شرایطی به چه سرنوشتی دچار می‌شوند؟
جریان اصلاحات باید به مردم توضیح دهد که آیا واقعا آنگونه که تندروها مدعی هستند، مقصر اصلی ترامپ است یا تندروهای ایران نیز در این پیشامد سهیم هستند. در ایران از سال ۹۴ که توافق هسته‌ای صورت گرفته تا به امروز همه تبلیغات این بوده که امریکایی‌ها در پیش نرفتن برجام مقصر هستند و آنها بدعهدی کرده‌اند. هیچگاه این سوال مطرح نشده که ما از تیر ۹۴ چه سیاست‌هایی را اعمال کردیم؟
اثرات اجتماعی لغو برجام را چه می‌دانید؟
پایان برجام به زیان جریان دموکراسی‌خواه خواهد بود. تجربه نشان داده که وقتی بحران خارجی و وضع بد معیشت و اقتصاد وجود دارد، اولین قربانی جریان دموکراسی‌خواه است چرا که تندروها جلو افتاده و دست بالا را پیدا می‌کنند. دست‌کم در کوتاه‌مدت بعد از خروج امریکا از برجام به واسطه معضلات اقتصادی‌ای که به دنبال آن می‌آید، وضعیت جریان اصلاح‌طلب از این هم که هست ضعیف‌تر خواهد شد.
 
منبع: روزنامه اعتماد

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از محمد رسول محمد پور:

علیپور صدایی از پس سالها خاموشی… / بدون ستاد، بدون تبلیغات

محمد رسول محمدپور - اولین باری که او را دیدم با جامه پاکبانی روی دستان نحیف هم لباسان خود در میان زمین و آسمان بود. چشمهایشان بیش و پیش از آواهای بریده بریده و غرق در لهجه های عمیق با آدمی سخن میگفت و هر چین و چروک صورتشان خبر از سنگینی و سختی روزگارانی که گذشت میداد... فارغ از تحلیل های موجود در مورد چرایی کسب آرا قابل توجه محمد حسن علیپور به عنوان یک پاکبان در انتخاباتی نه چندان پاک و آلوده به مؤلفه های مختلف برای پیروزی، حضور وی در شورای پنجم به عنوان یک پدیده قابل توجه و عملکرد او قابل بررسی دقیق تر است. عده ای این حضور را به نوعی دهن کجی شهروندان به عملکرد ناملموس نخبگان منتخب ادوار شورا و برخی نتیجه دلسوزی شهروندان برای یک پاکبان میدانند، طیفی حضور وی را نتیجه اعمال نظر دستگاههای مرتبط با قدرت حاضر در پشت پرده وادی سیاست و دیگرانی اتفاقی از روی اقبال و بدون برنامه ریزی قبلی... لیکن در این میان کسی به اراده و تاثیر دستهایی نحیف که مهد حضور این پدیده بود اشاره نمیکند گویی هنوز هم به اعجاز آنها اعتقادی نیست!!! دستهایی که با یک بررسی کوتاه میتوان به نقش آنها در تغییرات و اتفاقات بزرگ در تاریخ این کشور از بروز انقلاب تا پایداری در ۸ سال جنگی نابرابر پی برد. باید توجه داشت امروز علیپور نماینده ای مختص به طیفی است که انباشت مطالبات آنها در گذر دهه ها بوی کهنگی و رنگ ناامیدی گرفته است. نیازهای قشری خدوم که رفع آنها نه تنها وظیفه مسئولین بلکه تکلیفی فراموش شده بر دوش تک تک شهروندان این شهر بود و بی توجه از کنار آن رد شدیم غافل از اینکه این نگاه غیر مسئولانه با ساختار یک جامعه مدنی و اصول زندگی شهروندی در منافات است. از روز اول حضور وی در شورای پنجم بسیاری نقد بر عدم تناسب این عضو برخاسته از جامعه کارگری نسبت با سایر اعضای شورای شهر و اخلال در ضرب آهنگ هماهنگ عملکرد این شورا به علت حضور او داشتند و شاید عدم آشنایی او از ساختارهای سیاسی و مدیریتی و نوع ادبیات بکار گرفته از جانب وی در برخی موارد و در روزهای ابتدایی مزیدی بر علت شدت این نقود میشد ولی امروز شرایط با روزهای اول متفاوت است. پاکبان داستان ما رفته رفته به خوبی درک کرد که به کدام دلیل رخت نارنجی شریف خود را با جامه تمیز و اتو کشیده مدیران عوض کرده است و در این وادی برای رسیدن به حقوق هم صنف های خود هر از گاهی صدای بلند و جملات تند کارگشا خواهد بود. امروز به خوبی آموخته که ابتدا باید پرده ضخیمی که مقابل دیدگان بسیاری کشیده شده دریده شود تا چشمان حضرات با نور حقیقت کف جامعه آشنا گردد و گامی در راستای این حجم از اختلاف طبقاتی بردارند. او از همیشه در راستای مطالبات کارگری جدی تر است و با این روال از این پس در هر دوره از انتخابات ...

آخرین اخبار