رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
  • الجمعة ۸ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 22 June

حرف تازه – یک نماینده مجلس ایران از فسخ قرارداد تولید خودروی شرکت‌های مزدای ژاپن و هیوندای کره‌جنوبی با طرف‌های ایرانی خبر داد. یک هفته پس از اعلام شرکت پژو سیتروئن مبنی بر ترک بازار ایران به دلیل اجتناب از تحمل زیان ناشی از تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، ولی ملکی، عضو کمیسیون صنایع […]

حرف تازه – یک نماینده مجلس ایران از فسخ قرارداد تولید خودروی شرکت‌های مزدای ژاپن و هیوندای کره‌جنوبی با طرف‌های ایرانی خبر داد.

یک هفته پس از اعلام شرکت پژو سیتروئن مبنی بر ترک بازار ایران به دلیل اجتناب از تحمل زیان ناشی از تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، ولی ملکی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران به خبرگزاری خانه ملت(ایکانا) گفته است که شرکت‌های خودروسازی مزدا و هیوندایی قراردادهای تولید خودروی خود را با گروه بهمن فسخ کرده‌اند.

این نماینده مجلس ایران همچنین اعلام کرد که مطابق برنامه شرکت‌های خودروسازی ایرانی، خودروسازان چینی جایگزین شرکت‌های پژوسیتروئن، مزدا و هیوندایی خواهند شد.

به گفته او تاکنون شرکت چینی هاوال به عنوان جایگزین شرکت مزدای ژاپن انتخاب شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران علت خروج شرکت‌های خودروسازی غیرچینی از ایران را منافع بیشتر بازار آمریکا برای آنان در مقایسه با بازار ایران عنوان کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز هشتم مه با اعلام خروج کشورش از توافقنامه هسته‌ای میان پنج قدرت جهانی و ایران تاکید کرد تحریم‌هایی را که در چهارچوب این توافق لغو شده بودند بار دیگر علیه تهران به اجرا می‌گذارد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ضمن اعلام وضع تحریم‌ها و مجازات‌های اقتصادی سنگین‌تر علیه ایران در آینده تصریح کرده بود که چنانچه شرکت‌های بین‌المللی این تحریم‌ها را نقض کنند با تنبیه‌های سخت آمریکا مواجه خواهند شد.

این اقدام آمریکا همزمان با ترغیب شرکت‌های خودروسازی به ترک ایران، به افزایش قیمت ارز در ایران نیز دامن زده است؛ به طوری که طی یک ماه گذشته رکوردهای ۷ هزار تومان برای دلار آمریکا و ۸ هزار و یکصد تومان برای یورو ثبت شده است. رشد حدود ۲۰ درصدی نرخ ارز طی یک ماه گذشته و جهش بیش از ۸۰ درصدی آن طی یکسال گذشته موجب شده تا ضمن وارد آمدن شوک قیمتی به بازار خودروهای وارداتی، صنایع خودروسازی ایران نیز به دلیل افزایش هزینه‌های تولید قیمت محصولات خود را افزایش دهند.

ورود خودروهای ارزان قیمت و بی‌کیفیت چینی به بازار ایران کارشناسان حوزه حمل و نقل را نسبت به تضییع حقوق مصرف کنندگان از یک سو و تاثیر آن بر افزایش سوانح جاده‌ای از سوی دیگر، نگران کرده است.

گذشته از این، شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز پیشتر اعلام کرد که تحویل هواپیماهای مسافربری به ایران را متوقف می‌کند.

این شرکت در قالب قراردادی به ارزش تقریبی ۲۰ میلیارد دلار متعهد شده بود تا در مجموع ۱۱۰ فروند هواپیما تحویل دو شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی و آسمان دهد.

حالا همه نگاه‌های نگران کارشناسان حمل و نقل در ایران بر تصمیم شرکت هواپیمایی ایرباس متمرکز شده است. این شرکت نیز قراردادی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار با شرکت‌های هواپیمایی ایران ایرتور و زاگرس منعقد کرده و متعهد شده بود تا ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری به این شرکت‌ها تحویل دهد.

با وجود زمزمه‌های اولیه این شرکت مبنی بر لغو قرارداد با طرف‌های ایرانی، هنوز این شرکت تصمیم نهایی خود را اعلام نکرده است.

متعاقب بوئینگ، لغو قرارداد ایرباس می‌تواند صنعت هواپیمایی ایران را با بحران جدی روبرو ‌کند. به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران برای نوسازی ناوگان فرسوده خود طی ده سال آینده به ۴۰۰ الی ۵۰۰ فروند هواپیما نیاز خواهد داشت.

یورونیوز

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این روز را در تاریخ رشت ثبت کنید؛

۲۵ خرداد ۹۷، روز آزادی تماشای فوتبال با خانواده در کنار همشهریان + تصاویر

بهنیا ثابت رفتار - ۲۵ خرداد ۹۷ را باید در تاریخ رشت ثبت کرد؛ از آن روزهایی است که سالها بعد باید به تحلیل آن بنشینیم و از اثرات مطلوب اجتماعی و فرهنگی آن بنویسیم. روزی که مردان و زنان رشتی، کودکان و سالمندان، مسئولین سابق و فعلی، همه و همه با هر عقیده و سلیقه ای در پیاده راه مرکزی شهر کنار هم ایستادند و تیم ملی فوتبال کشورشان را تشویق کردند و از پیروزی دلچسب و دراماتیک ایران لذت بردند. در این روز بار دیگر جادوی مستطیل سبز اثر کرد و فوتبال عامل وحدت شد. این بار مردم رشت، نه برای بیان عقاید سیاسی خود بلکه برای یک رویداد ورزشی آمدند و اجتماع عظیمی را شکل دادند و به اثبات رساندند فوتبال نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت بی مثال است. نشان دادند حضور مردان و زنان با فرهنگ رشتی در کنار یکدیگر در فضاهای ورزشی آسیب نیست و می تواند بر زخم کهنه فحاشی اقلیتی از جامعه در استادیوم های ورزشی مرهم باشد. ۲۵ خرداد ۹۷ روزی بود که آرزوی آزادی تماشای فوتبال با خانواده در فضای عمومی و در کنار همشهریان تحقق یافت و مادران و خواهران تک تک ما حق داشتند دلخوشی ساده فوتبال دیدن در فضایی عمومی و پرنشاط را تجربه کنند. روزی بود که اختلاف نظرهای سیاسی کنار گذاشته شد و مردم و مسئولین همه برای یک جشن ملی و غرور آفرین خود را آماده کردند.  شاید سال ها بعد زمانی که حضور خانواده های ما در استادیوم های فوتبال آزاد باشد از این روز بیشتر و به نیکی یاد شود و مردم ایران، رشت را یکی از پیشگامان فرهنگ سازی در جهت مهیا کردن فضای استادیوم های فوتبال برای ورود بانوان بنامند...    

آخرین اخبار