حرف تازه – پیش از ظهر امروز ۲۹فروردین ماه، رئیس شورای شهر رشت از موزه بیستون دیدن کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی کلانشهر رشت، در این بازدید که به دعوت از میراث فرهنگی و گردشگری گیلان صورت گرفت، معاون این سازمان از نمایش ۴جام معروف مکشوفه در تپه های […]

حرف تازه – پیش از ظهر امروز ۲۹فروردین ماه، رئیس شورای شهر رشت از موزه بیستون دیدن کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی کلانشهر رشت، در این بازدید که به دعوت از میراث فرهنگی و گردشگری گیلان صورت گرفت، معاون این سازمان از نمایش ۴جام معروف مکشوفه در تپه های مارلیک، به مناسبت روز موزه ها در موزه رشت خبر داد و افزود: این ۴جام که در میان آن جام طلای معروف مارلیک نیز هست، به همراه ۲۰قلم از اشیای موزه ای گیلان که در موزه ملی ایران نگهداری می شود، به مدت ۲۰ روز در موطن اصلی خود به نمایش درمی آید.
ولی جهانی به شرایط خاص حفاظت از این اشیا و لزوم تدابیر امنیتی برای این جام ها، گفت: عمده ترین مانع، ایستگاه اتوبوس خط واحد شهرداری است که جلوی موزه قرار دارد و علاوه بر آلودگی محیطی و بصری به لحاظ ایمنی نیز فضای نامناسبی در جلوی موزه رشت ایجاد کرده است.
وی همچنین تصریح کرد: آلودگی دود این اتوبوس ها که روزانه چندین نوبت جلوی موزه توقف دارند، و ورود دود از طریق تهویه های موزه، خطر جدی برای اسناد مکتوب موزه است.
وی از ریاست شورای شهر رشت خواست تا در اسرع وقت نسبت به جمع آوری این ایستگاه اقدام نماید.
در این دیدار، مدیر موزه رشت نیز گفت: موزه بیستون، موزه مادر در گیلان تلقی می شود و با وجود گنجایش محدود موزه، بصورت دوره ای اشیای به نمایش درآمده جابجا می شود.
قوامی، افزود: خوشبختانه گیلان از معدود استان هایی است که اشیای موزه ای زیادی دارد ولی فضای موزه رشت کفاف نمایش اینهمه یافته های باستان شناسی را نمی دهد.
وی خواستار اختصاص عمارت بلدیه رشت برای نمایش اشیای موزه ای گیلان شد و تصریح کرد: متاسفانه در شهر تابلوهای مسیر یاب موزه به چشم نمی خود. قوامی خواستار ازدیاد این تابلوهای راهنمایی شد.
رئیس شورای شهر، بر همکاری متقابل مدیریت شهری با سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد و افزود: نمایش جام زرین افسانه زندگی که در تپه های مارلیک شهرستان رودبار کشف شده، یک اتفاق فرهنگی استثنایی است و می تواند فرصتی برای جذب گردشگران باشد.
در این دیدار که معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری و معاون خدمات شهری نیز حضور داشتند، امیر حسین علوی از معاونان شهرداری خواست تا هرچه سریعتر نسبت به جمع آوری ایستگاه اتوبوس از جلوی موزه رشت اقدام نمایند.
رنگ آمیزی نرده های موزه و نصب تابلوهای راهنمای موزه در سطح شهر از دیگر قول های مساعد رئیس شورا در این دیدار بود.
همچنین علوی پیرامون تغییر کاربری ساختمان تاریخی بلدیه نیز گفت: شورای شهر اعتبار قابل توجهی برای مرمت این عمارت در سال جاری کد دار نموده است و پس از مرمت می توان با همکاری دوسویه بخشی از فضای این عمارت را به نمایش اشیای موزه ای اختصاص داد.
گفتنی است، موزه رشت منزل شخصی میرزا حسین خان کسمایی، شاعر روزنامه نگار و از مشروطه خواهان بنام گیلان است که در زمان جنبش جنگل، سردبیر روزنامه جنگل بود.
این عمارت که در ابتدای خیابان بیستون رشت است، در سال ۱۳۴۷ تبدیل به موزه شد و اکنون بیش از ۴۰هزار شی باستان شناسی در این موزه نگهداری می شود.
لازم به ذکر است سازمان میراث فرهنگی در نظر دارد به مناسبت روز موزه ها، ۲۸اردیبهشت، ۴جام معروف سیمین و زرین مکشوفه در تپه مارلیک را در این موزه به نمایش درآورد.