رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶
  • الإثنين ۲ صفر ۱۴۳۹
  • 2017 Monday 23 October
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت بیان کرد: 

تصویب طرح پیوستن رشت به جمع شهرهای تالابی

حرف تازه – رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت گفت: طرح پیوستن رشت به شهرهای تالابی در کمیسیون تخصصی بهداشت و محیط زیست شورای رشت بررسی و تصویب شد. به گزارش روابط عمومی شورای رشت فاطمه شیرزاد با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مباحث زیست محیطی در استان […]

حرف تازه – رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت گفت: طرح پیوستن رشت به شهرهای تالابی در کمیسیون تخصصی بهداشت و محیط زیست شورای رشت بررسی و تصویب شد.
به گزارش روابط عمومی شورای رشت فاطمه شیرزاد با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مباحث زیست محیطی در استان گیلان نیازمند توجه و اعتبارات ملی است و تا زمانی که این موضوع مورد توجه مدیران کشوری قرار نگیرد مشکلات برطرف نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بحثهای زیست محیطی در گیلان در دهه های اخیر مورد بی توجهی قرار گرفت تصریح کرد: در شورای چهارم اقدامات خوبی در خصوص رودخانه های رشت انجام شد که از آن جمله می توان به آزاد سازی حاشیه رودخانه ها، بررسی ایجاد تصفیه خانه بیمارستانی و… اشاره کرد.
وی با اذعان به اینکه تالاب عینک رشت جزو بزرگترین تالابهای کشور است گفت: گونه های مختلف جانوری و گیاهی در تالاب عینک رشت حیات دارند و باید با انجام اقدامات اساسی از نابودی تالاب جلوگیری کنیم.
وی وضعیت تالاب عینک رشت را بحرانی دانست و بیان کرد: به علت وجود برخی از تهدیدات زیست محیطی از جمله گیاه مهاجم سنبل آبی گونه های جانوری و گیاهی تالاب مورد تهدید واقع شده است و با اقدامات خوبی که از سوی انجمن های مردم نهاد و برخی از دستگاههای مربوطه انجام شد خوشبختانه تالاب عینک‌ رشت از وجود گیاه مهاجم سنبل آبی رهایی یافت.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت خاطر نشان کرد: زباله های سراوان، آلودگی دو رودخانه گوهر رود و زرجوب و وضعیت بحرانی تالاب عینک رشت زنگ خطر های زیست محیطی برای شهر هستند که از مدتها قبل به صدا درآمده اند.
شیرزاد با بیان اینکه نگاه ملی باید به مباحث زیست محیطی رشت و گیلان معطوف شود گفت: مردم گیلان جزو سه استان برتر کشور بودند ‌که بیشترین رای را به رئیس جمهور منتخب دادند و حال انتظار داریم دولت فعلی در رفع مشکلات و دغدغه های مردم گیلان دقت و توجه بیشتری داشته باشد.
وی طرح پیوستن رشت به جمع تالاب شهرها را بسیار مهم دانست و افزود: متاسفانه مردم گیلان مورد بی مهری مسئولان در زمینه های مختلف قرار گرفته اند و معتقدم به منظور کنترل و رفع برخی از مشکلات زیست محیطی نیازمند قانونمند کردن مباحث هستیم و یکی از این موضوعاتی که باید در خصوص آن از طریق قانون اقدام شود پرتاب زباله به داخل رودخانه ها و تالاب رشت توسط برخی از گردشگران و… می باشد.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت افزود: در شش ماهه نخست سال به علت ورود گردشگران به شهر شاهد تولید و انباشت زباله بیشتری در رشت هستیم و این موضوع نگران کننده است.
شیرزاد با بیان اینکه برای تکمیل فرم های مخصوص پیوستن رشت به جمع شهرهای تالابی فرصت چندانی نداریم تصریح کرد: این طرح پس از تکمیل و ارائه به سازمان محیط زیست به وزارت کشور ارسال و در نهایت در سال آینده و در نخستین اجلاس شهرهای تالابی در دبی مورد بررسی نهایی قرار خواهد گرفت.
وی با اذعان به اینکه فرصتهای سرمایه گذاری تالاب عینک رشت موضوع دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد گفت: ما قصد داریم از فرصت ایجاد شده نهایت استفاده را ببریم و شهرداری رشت ملزم است در اسرع وقت این موضوع را بررسی و جهت ادامه روند طرح مذکور را به سازمان محیط زیست و سپس وزارت کشور ارسال کند.
طرح پیوستن رشت به شهرهای تالابی بعد از بررسی در کمیسیون تخصصی بهداشت و محیط زیست شورای رشت مورد تصویب قرار گرفت .

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از کامبیز نویدی:

من هنوز خواب می بینم که دوره ، دوره وفا است

کامبیز نویدی - عمر شورای نیمه بومی چهارم به پایان رسید و شورای کاملا بومی پنجم بر مسند نشست. آرزوهای بسیارانی محقق شد: از گروه موسوم به ائتلاف رشتی ها برای حذف شدن آنها که غیر رشتی می نامیدندشان تا آرزوی ده ساله ی عده ای برای جلوس بر صندلی شورا. در این میان طبیعتاً اولین وظیفه ی شورا تعیین شهردار برای شهری بود که اتفاقاً در آخرین روزهای کاری شورای چهارم شهردارش را نیز از دست داده بود و با سرپرست اداره می شد. گزینه های بسیاری مطرح شدند تا نهایتا همای سعادت در کش و قوسی طولانی برشانه ی مردی از قزوین بنشیند. آنهم با یازده رای موافق و انصراف عجیب مدعیان در روز رای گیری. اما هرچه که بود تمام شد و امروز دکتر مسعود نصرتی با پشت سر گذاشتن دو” مسعود” دیگر با رای شورا و حکم وزیر کشور بر صندلی شهرداری می نشیند. امروز آغاز روزی نو برای مدیریت شهری رشت است و چه خوب که آغازی بر ثبات مدیریت شهری در این بزرگترین شهر حاشیه دریای کاسپین باشد که شهردارش از شهری می آید که نامش “معرب” نام همین دریا است. اما نصرتی میانسال برای اداره ی رشت با چالش های فراوانی روبرو است. سازمانی خسته و دلمرده از ناملایمات و معوقات و بدهی و شهروندانی دلچرکین از معاملات و بی توجهی ها و کاستی ها. برای رهایی از وضعیت موجود دانش آکادمیک و تجربه ی بیست و هفت ساله ی نصرتی بزرگترین یاریگرش خواهد بود و شاید لازم نباشد در اینجا اندک مطالعات خود را برای رهایی از وضع موجود به عنوان راه حل های پیشنهادی مطرح کنم. اما بی شک عدم تجربه ی زیست در رشت و عدم شناخت کافی از وضعیت شهرداری رشت می تواند در ماه های اول پاشنه آشیل مدیریت جدید شهری رشت محسوب شود. پس بی مناسبت نیست برای کمک به شهردار جدید هم که شده، مسائل و مصایب را با هم مرور کنیم: مشکلات سازمانی شهرداری رشت و سازمان ها و مناطق و نواحی تابعه اش از چند مشکل اساسی رنج می برند. فربه و فشل بودن سازمان و انباشت نیروهای قراردادی و پیمانی و شرکتی در آن که بخش عمده ای از آن بدلیل دخالت های شورانشینان ادوار چهارگانه ی گذشته برای جذب نیروهای انتخاباتی شان و یا اقوام و دوستانشان در این نهاد بوده است، که اتفاقا به سبب وجود همان قرابتها نسبت به مستخدمین قبلی پرتوقع تر و کم بازده تر هم هستند. از دیگرسو، صعودهای نردبانی و راه های پیموده شده ی یک شبه – حاصل از ماجراجویی مدیریتی شهردار سابق یا آویخته شدن به دوستان شورانشین و توصیه های آنان و معاملات دم استیضاح – دو آفت برای سازمان شهرداری بوجود آورده است: عده ای را متوقع و جسور و عده ی بیشتری را که نه یاری در شورا داشته و دارند و نه توان دلبری از شهردار سابق داشتند را دلزده و “واداده” و بی انگیزه کرده است و وضعیتی بوجود آورده ...

آخرین اخبار