حرف تازه – در این جلسه شهردار رشت ضمن تاکید بر لزوم توجه به حوزه مهندسین مشاور تصریح کرد: مشاورین از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند و طرح هایی که بر مبنای عقلانیت و با در نظر گرفتن جمیع جهات و ترکیبی از کلیه تخصص ها باشد می تواند ایده ها را به مرحله اجرا […]

حرف تازه – در این جلسه شهردار رشت ضمن تاکید بر لزوم توجه به حوزه مهندسین مشاور تصریح کرد: مشاورین از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند و طرح هایی که بر مبنای عقلانیت و با در نظر گرفتن جمیع جهات و ترکیبی از کلیه تخصص ها باشد می تواند ایده ها را به مرحله اجرا در آورد.

دکتر نصرتی افزود: شهر رشت، شهری جذاب است که فعالیت اقتصادی در آن دارای توجیه است و فرصتهای مناسبی برای حضور سرمایه گذاران دارد لذا ما از همه ایده هایی که در راستای ارتقاء شهر باشد استقبال می کنیم.

تاکید بر راه اندازی دفتر سازمانی ارتباط با مهندسین مشاور

وی همچنین بر لزوم تشکیل دفتری برای مدیریت یکپارچه طرح ها و ایده ها و مشاورین طرح در شهرداری رشت تاکید کرد.

شهردار رشت با ابراز تاسف از اینکه درحوزه مهندسین مشاور مشکلات اساسی وجود دارد گفت: بعضا مهندسین مشاور تعهد کاری کافی را ندارند و این موضوع مشکلات فراوانی را برای کشور به وجود می آورد. در عین حال مهندسین مشاور به نام و متعهدی نیز وجود دارند که وقت می گذارند و پای صفر تا صد کار می ایستند. ایده پردازی و مدیریت می کنند و به مهندسین دیگر نیز آموزش می دهند و در کشور شاخص هستند.

دکتر مسعود نصرتی اذعان کرد: اگر در یک شهر مهندسین مشاور، پای کارو علاقمند و متعهد باشند و برای گرید خود احترام قائل باشند مطمئنا آن شهرترقی می کند.

وی با ابراز علاقمندی برای همفکری با مهندسین مشاور در حوزه مطالعه، طراحی، نظارت و وظایف هفتگانه تخصصی اظهارداشت: باتشکیل یک اتاق فکر در چارچوب حوزه مهندسین مشاور می توان کارها را با ایده پردازی دربحث چگونگی اداره شهر و انجام امور با انتخاب سرمایه گذار به نحو درست پیش برد و دنیایی از کار را تعریف کرد و برای این موضوع، دغدغه مالی نداشت و به بحث حق الزحمه وارد شد.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه نگاه ما باید تعریف کار باشد تصریح کرد: اینکه مدیران شهرداری ایده پردازی کنند و پروژه را واگذار نمایند منتفی است؛ مهندسین مشاور باید ایده ارائه کنند.

وی همچنین بر الزام راه اندازی یک دفتر سازمانی تخصصی برای ارتباط مهندسین مشاور با شهرداری در زمینه پذیرش سفارش طرح و تعریف اجرای کار و مباحث مالی مربوط به آن با زبان تخصصی مشترک در راستای برون رفت از مشکلات موجود و پیشبردامور آتی تاکید کرد.

امکان راه اندازی پارکینگ طبقاتی در زمین مجاور آبنمای بوستان ملت

دکتر نصرتی دربحث پروژه نیمه کاره آبنمای بوستان ملت با توجه به معضل ایجادترافیک درخیابان جنبی پارک خاطرنشان کرد: با وجود زمین همجوار پارک که متعلق به شهرداری است و احداث پارکینگ طبقاتی در کنار تالار مجاور پارک می توان همزمان بانصب اتصالات برق، امور مربوط به ورودی پارک و مسیر دسترسی بهتر به آبنما را مشخص کرد.

وی با اشاره به مطالبات مهندسین مشاور بیان کرد: با برنامه ریزی نسبت به پرداخت قراردادهای نظارتی اقدام خواهدشد.

شهردار رشت در ادامه بر تعیین زمان برای تشکیل نشستی هدفمند با ترکیب کاملتری از ۱۲ شرکت فعال مهندسین مشاور و مدیران و معاونت سازمانهای متبوع شهرداری تاکید کرد.

هدف از تشکیل جلسه معارفه مهندسین مشاور به شهردار رشت و معرفی ظرفیت های موجود در رشت بود

در این جلسه همچنین رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری رشت، هدف ازتشکیل جلسه را معارفه مهندسین مشاور به شهردار رشت و معرفی بیشتر پتانسیل های موجود در راستای همکاری های آتی طرفین برشمرد.

مریم گل احضار از تشکیل جلسه ای در راستای تفکیک سرمایه گذاری در برخی از پروژه های بزرگ خبرداد و بیان کرد: درحوزه سرمایه گذاری، مباحث کارشناسی صورت می گیرد.

شایان ذکر است در بخش اول این جلسه مهندسین مشاور شرکتها فریدفیروزی رئیس هیئت مدیره شرکت مشاورآباد، امیرغفاری مدیرعامل شرکت طراحان البرز سبز، فرزان یوسفی رئیس هیئت مدیره شرکت آرمان هیدرو طرح،حمیدرضا بهزاد نظیف مدیرعامل و محمدرضا خوش چین مهندس مشاور شرکت سفیدرود گیلان به شهردار رشت معرفی شدند و به تبیین عملکرد و سابقه همکاری شرکت متبوع خود با شهرداری رشت پرداختند. در بخش دیگری از این جلسه نیز مهندسین مشاور به طرح معضلات و مشکلات حوزه فعالیت خود با شهرداری پرداختند و در راستای رفع موانع همکاری مشترک به تبادل نظر و گفتگو پرداختند.

اعلام آمادگی مهندسین مشاور جهت همکاری در راستای رفع برخی مشکلات شهری با شهرداری و انتقاد از مشکلات گذشته

همچنین مهندسین مشاور در زمینه تکمیل پروژه آبنمای بوستان ملت، زیباسازی ورودی جاده تهران به رشت، پروژه پاکسازی از آلایندگی و امکان ایجاد شرایط قایقرانی در رودخانه های رشت، طراحی و اجرای شبکه ایمنی اطفاء حریق در مجموعه بازار رشت پس ازبرگزاری نشست مشترک با آتش نشانی، ارتقا و بهسازی شبکه فاصلاب سنتی در راستای رفع مشکلات شهروندان از گرفتگی های مقطعی کوچه ها و دریچه های غیر همسطح در حوزه معاونت عمرانی، احیاء اکوسیستم رودخانه ها با مهندسی خودکار در بحث ارتقای احیای مهندسی رودخانه ها، انتقال فاضلاب به تصفیه خانه و زون بندی منطقه، به ارائه ایده پرداختند و اعلام همکاری نمودند.

مهندسین مشاور ضمن تقدیر از معاونت عمرانی به لحاظ مدیریت پیمان، ثبت قرارداد و اجرای بخش نامه ها، انتقاداتی را در خصوص مشکلات به وجود آمده در گذشته در زمینه هایی نظیر نحوه انجام تهاتر و دریافت مطالبات شهرداری های مناطق، همپوشانی و تداخل کاری، نداشتن نگاه کلان، صدور و تمدید پروانه، عدم توجه به سابقه کار و مشارکت سرمایه گذار در همکاری با شهرداری و داشتن امتیاز فنی، مناقصات و مشکلات مالی و عدم توجه به دغدغه مهندسین مشاور دربخش اجرا، مطالعات و ارائه کانسپت حل مشکلات شهرداری در زیر مجموعه معاونت شهرداری های مناطق مطرح کردند.

پیشنهاد تشکیل ستادی جدید جهت صدور پروانه از سوی مهندسین مشاور

مهندسین مشاور با اعلام آمادگی کامل برای تعامل با شهرداری در زمینه فعالیتهای اجرائی و عمرانی با پذیرش دریافت حق الزحمه مدت دار، توانایی جذب سرمایه گذار، ارائه ایده و طرح، پیشنهاد کردند باتغییرات در جزییات صدورپروانه، پروژه های بزرگ جایگزین پروژه های کوچک شهرداریها شده و پیوند شهرداری مناطق با اراده مدیریت کلان استان و راه و شهرسازی و شورای شهر به جای تفکیک نگاه با تشکیل ستادجدید صدور پروانه مستحکم شود.

درپایان این جلسه، شهردار رشت ضمن تاکید بر پیگیری مباحث مطروحه بیان کرد: در جلسه به مباحث مذکور درقالب کلیات پرداخته شد و پیشنهاد می شود موارد مطروحه با پرداختن به جزئیات آسیب های موجود و ارائه پیشنهادات در قالب مکتوب به شهرداری ارائه شود تا با برنامه ریزی درجلسه آتی، تصمیمات مناسبی اتخاذ شود.

این نشست با حضور دکتر نصرتی شهردار رشت، مریم گل احضار رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری رشت و مهندسین مشاور تجهیزات ساختمان، آبیاری زه کشی، راه و ترابری و تاسیسات آب و فاضلاب عصر سه شنبه در دفتر شهردار رشت برگزار شد.