انجمن اسلامی مهندسان گیلان با انتشار بیانیه‌ای نسبت به حضور حسن روحانی رئیس جمهور در گیلان واکنش نشان داد و مباحث زیست محیطی موجود در سطح استان گیلان را مطرح نمود.

حرف تازه – انجمن اسلامی مهندسان گیلان با انتشار بیانیه‌ای نسبت به حضور حسن روحانی رئیس جمهور در گیلان واکنش نشان داد و مباحث زیست محیطی موجود در سطح استان گیلان را مطرح نمود.

در متن این بیانیه آمده است:

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و دعای خیر

مقدم جنابعالی و همکاران محترم را به استان گیلان گرامی می‌داریم و امیدواریم حضور دولتمردان در این استان مایه خیر و برکت برای مردم خونگرم و مهربان گیلان باشد و موجبات رشد و پیشرفت بیشتر منطقه را فراهم نماید، از فرصت استفاده کرده و لازم می‌دانیم یکی از دغدغه‌های مردم استان را با شما مطرح نماییم.

 مستحضرید پرداختن به توسعه بدون توجه به مسائل اجتماعی و محیط زیستی، می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد و از جمله آن‌ها وضع منابع آب کشور است که شاید بیشترین آسیب را در فرآیند توسعه دیده است.

امروز اهمیت تالاب بین‌المللی انزلی بر کسی پوشیده نیست اما تاکنون گام مؤثری جهت کاهش آسیب‌های تالاب (ناشی از ورود انواع فاضلاب، شیرابه و رسوب) برداشته نشده، در عین حال اجرای پروژه‌هایی مانند کمربندی، موج‌شکن، اسکله و …، در کنار تجاوز به حریم تالاب بر میزان آسیب‌ها افزوده است.

چندی پیش جلسه‌ای در استان گیلان با حضور مسئولان کشوری از جمله ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست، ریاست محترم سازمان برنامه‌وبودجه و استاندار محترم گیلان برگزار و پروژه «احیای تالاب با استفاده از فتو کاتالیست دی اکسید تیتانیوم» مطرح و اجرای آن منوط به بررسی بیشتر شد اما به ناگاه چند روز پیش دکتر کلانتری اعلام کردند که عملیات احیاء تالاب انزلی از هفته بعد آغاز می‌شود.

متأسفانه در کنار این اخبار پخش شایعاتی نظیر وابستگی شرکت مجری با برخی مسئولین، نداشتن مجوز فعالیت در زمینه نانو از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، عدم تائید نام ماده مدنظر جهت استفاده و … باعث گردید که بر ابهامات موضوع افزوده شود.

همچنین عدم وجود مستند معتبر بین‌المللی برای مؤثر و بی‌خطر بودن روش پیشنهادی نگرانی کنشگران زیست محیطی و مردم گیلان را افزایش داده و باید به موارد فوق بی‌نتیجه بودن فعالیت‌های قبلی نظیر ایجاد تله رسوب را نیز افزود که علیرغم زحمات زیاد و هزینه‌های صورت پذیرفته نتیجه ملموسی نداشته است.

این روش عملاً تأثیری بر سرمنشأ آلودگی‌ها نداشته و مانع از تداوم ورود مواد آلی آلاینده و رسوب به تالاب نخواهد شد و از طرف دیگر اطلاع دقیق و مستدلی از اثرات این روش بر گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری تالاب و همچنین مردم حاشیه آن وجود ندارد و برخی کارشناسان این ماده را برای آبزیان و موجودات مصرف‌کننده از آبزیان مضر می‌دانند.

بدیهی است این نامه ظرفیت مناسب برای بررسی علمی در خصوص این روش و صدور رأی در خصوص آن را ندارد اما ازآنجاکه افکار عمومی و کنشگران به اقناع لازم در خصوص مفید بودن این روش نرسیده‌اند و با توجه به نقش این تالاب در زندگی و اقتصاد منطقه از دولتی که موصوف به صفت «تدبیر و امید» است انتظار می‌رود که با تدبیر بیشتری با موضوع برخورد نموده و با ارائه ارزیابی‌های منطقی موجبات شکوفایی امید را در میان عامه مردم و کنشگران فراهم آورد.

لذا خواهشمند است دستور فرمایید درصورتی‌که مطالعات کافی در این خصوص صورت نگرفته از اجرای آن خودداری نمایند و درصورتی‌که مطالعات مذکور انجام پذیرفته مستندات لازم را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند تا اساتید و کارشناسان ذی‌ربط نسبت به بررسی آن‌ها اقدام نمایند و با اقناع اکثریت آن‌ها امکان همراهی مردم و کنشگران با طرح فراهم شود.

برای همه خدمتگزاران به مردم عزیز کشورمان توفیق بیشتر و برای ایران اسلامی پیروزی و سربلندی در تمامی عرصه‌ها را از خداوند منان آرزو داریم.

 با تشکر و احترام مجدد

 دبیر انجمن اسلامی مهندسان گیلان