حرف تازه – حسین پسندیده بازیکن سال های نه چندان دور تیم های استقلال رشت، پگاه گیلان، دخانیات و دانشجویان کشور که دارای مدرک مربیگری B از کنفدراسیون فوتبال آسیا و مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی است و در کارنامه خود مربی گری تیم های پاس گیلان، ملوان رشت و دخانیات گیلان را هم […]

حرف تازه – حسین پسندیده بازیکن سال های نه چندان دور تیم های استقلال رشت، پگاه گیلان، دخانیات و دانشجویان کشور که دارای مدرک مربیگری B از کنفدراسیون فوتبال آسیا و مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی است و در کارنامه خود مربی گری تیم های پاس گیلان، ملوان رشت و دخانیات گیلان را هم دارد در یادداشتی به وضعیت تیم ملی فوتبال ایران در بازی مقابل اسپانیا و پرتغال پرداخت.

کی روش هنر و علم و دانش فوتبالی خود را در مقابل مراکش نشان داد. با بازی آبرومندانه در مقابل اسپانیا از فوتبال ایران و آسیا دفاع خواهیم کرد.
در دوبازی آینده مقابل اسپانیا و پرتغال با سبک فوتبال نزدیک به هم بازی خواهیم کرد.روش بازی یا سبک بازی ایران با اسپانیا و پرتغال یکسان می باشد.
منظور از سبک بازی سبک بازی آمریکای لاتین است که در راس آن پرتغال و اسپانیا قرار دارند کشورهای اروپایی که فوتبالشان بوی آمریکای لاتین را می دهد. سومین تیمی که در این گروه فوتبالی در سطح آمریکای لاتین ارائه می دهد ایران است. این سبک را مربی به نام کی روش به ایران انتقال داده است و تیم ملی برند پرتغالی به خود گرفته است یعنی در دفاع خوب جمع می شوند و حمله سریع و ضد حمله را خوب اجرا می کنند. اسپانیا فوتبال مالکانه ارائه می دهد و مالکیت توپ (Ball Possision) را در اختیار خود دارد و این روشی است که کی روش به این سبک آشناست.

کشورهای اروپایی همچون اسپانیا با فوتبال(Game) بالا و تاکتیک تیمی، پاسکاری های متوالی و زیاد، حرکات با حوصله، چابکی و از فوتبال با طراوت و حرفه ای گری و پرمجوتیشن(گردش ۱۰نفره بازیکنان در سیستم) به خوبی بهره می برند. سومین تیمی که در این رده شبیه به این دو تیم بازی می کند ایران است. با توجه به این که مربی به نام کی روش دارد. کی روش این سبک را در طول ۸ سال گذشته به ایران انتقال داده است.

کی روش پس از جام جهانی گذشته آهسته آهسته شروع به پوست اندازی بازیکنان تیم ملی کرد.تیم ملی را جوان و تفکرات فنی خودش را به بازیکنان انتقال داده است. تیم ملی ایران از بازیکنان چابک، دریبل زن وسرعتی با دادن پاس زیاد و جنگنده استفاده می کند.

با توجه به اینکه کی روش سر مربی تیم ملی امید پرتغال بوده است، سبک بازی تیم ملی با سبک فوتبال اسپانیا و پرتغال همخوانی دارد. کی روش به سبک بازی با اسپانیا و پرتغال آشناست و روش بازی و ضد بازی (Anti Game ) با این دو تیم را می داند.

کی روش مربی تیم ملی پرتغال بوده است پس بازیکنان تیم ملی کشورش را خوب می شناسد و در اسپانیا مربی گری کرده است و با سبک و روش بازی در اسپانیا آشناست. کی روش استخوان بندی تیم ملی اسپانیا و پرتغال را می شناسد و با فوتبال این دو کشور غریبه نمی باشد.

کی روش با دانش و علم روز فوتبال و جوانان با استعدادی که نزدیک به ۸ سال تفکرات خویش را به آنان انتقال داده است می تواند از اسپانیا و پرتغال امتیاز بگیرد. درست است که سطح فوتبال اسپانیا و پرتقال بالاتر از فوتبال ما می باشد ولی با تمریناتی که انجام دادیم و با روحیه ای که از بازی اول گرفتیم گرفتن امتیاز از این دو حریف که برای قهرمانی پا به جام جهانی گذاشته اندغیر ممکن نمی باشد.

از لحاظ فرهنگ فوتبالی کلاس های مربیگری و مقدماتی فوتبال و ساختار سخت افزاری و نرم افزاری فو تبالی اسپانیا و پرتغال و سطح لیگ دو کشور خیلی جلوتر از ما هستند. ما هم تیم اول آسیا هستیم و بازی اول خودمان را با برد پشت سر گذاشتیم. (با دو نقشه در مقابل مراکش بازی کردیم تا زمانی که مسعود شجاعی در زمین حضور داشت و زمانی که مسعود شجاعی تعویض شد نقشه دوم تیم ملی شروع شد). بازی کردن با این دوتیم خیلی راحت تر از بازی کردن با برزیل، سویس و صربستان می باشد. سه تیمی که فوتبال متفاوت ارئه می نمایند و همه می گویند در گروهی که بلژیک و انگلیس در آن حضور دارند قرار می گرفتیم خوب بود پاسخ این سوال منفی است به خاطر اینکه بازی تیم های این گروه با همدیگر متفاوت است و این به ضرر تیم ملی فوتبال کشورمان است .

تیم های اسپانیا و پرتغال در بازی با ایران برای صدرنشینی خود می جنگند بخصوص در روز آخر که با پرتغال بازی داریم ولی همه چیز در کنترل کارلوس کی روش می باشد. چه فرمولی و چه روش بازی را در دفاع و حمله برای بازی با اسپانیا به بازیکنانش انتقال می دهد تا آن ها با شگفتی سازی مجوز صعود را از گروه خود بگیرند.

با توجه به اینکه اسپانیا در بازی با تیم ملی برای بردن به زمین می آید و اگر بخواهد از گروهش صعود کند باید سه امتیاز این بازی را از ما بگیرد و این برای شاگردان کی روش خوب می باشد چون تیمی که در مقابل ایران حمله می کند به نسبت شاگردان کی روش بهتر بازی می کنند و روش بازی با این تیم ها را خوب بلد هستند و می توانند ار کوئیک اتک یا ضد حمله استفاده کنند که این دو باهم فرق می کند.

تیم اسپانیا قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ و قهرمان یورو ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ است. برای چهاردهمین بار در جام جهانی حضور دارند. در مقابل پرتغال خوب ظاهر شدند و فوتبال خوبی را به نمایش گذاشتند. از لاین آپ یا سیستم اولیه ۳-۳-۴ استفاده می کنند در حالت دفاعی و حالت تهاجمی به دوشکل عمل می کنند که در حالت حمله یکی از هافبک ها هافبک تهاجمی و نقش تغذیه کننده مهاجمان را دارد و در حالت دفاعی یعنی زمانی که توپ ندارند هافبک میانی نقش هافبک دفاعی را اجرا می کند و به هافبک های میانی در دفاع کمک می کنند .حضور بازیکنان جوان و با تجربه و با کیفیت اسپانیا را به یکی از تیم های مدعی جام جهانی تبدیل کرده است.

حضور دروازه بان خوبی همچون دخیا و زوج راموس و پیکه به همراه آلبا و کارواخال خط دفاعی خوبی است که در دور مقدماتی ۳ گل را دریافت کرده اند. هافبک های خوب و بازی ساز و طراح و جنگنده همچون ایسکو، سیلوا، بوسکتس و اینیستا و مهاجمان سرزن و درگیر شونده خوبی همچون موراتا و کاستا که در دور مقدماتی ۳۶ گل را به ثمر رساندند تیم اسپانیا را به تیم خوبی در این جام جهانی تبدیل کرده است.

از نقاط قوت این تیم حضور مدافعان راست و چپ در حمله بوده که قدرت تهاجمی تیم اسپانیا را افزایش می دهد و در بازی های کوچک بازیکنان این تیم (Small of the game)مهارت خاصی دارند. آن ها علاقه زیادی به ارسال توپ از جناحین دارند و با داشتن مهاجمان سرزن و درگیرشونده وگل زن بیشتر مواقع دروازه حریف را تهدید می کنند.آن ها پروسه انتقال توپ که یکی از حالت های ۴گانه فوتبال می باشند را به خوبی انجام می دهندوبه راحتی می توانند در فضای پرفشار موقعیت سازی کنند.اسپانیا بازی در حفره های دفاع حریف و پاس های کوتاه و کنترل شده و انجام ۲/۱ کوتاه و کوچک در پشت محوطه جریمه و اجرای (Take Over) تیک اور عرضی و عمقی و زدن ضربه های کوتاه به دهانه دروازه و گل زدن از درون ۶قدم وسانترهای نزدیک و بازی کوچک و استفاده از پاس های نفوذ که از نقاط قوت این تیم بوده که از فاکتورهای فوتبال مرکز اروپا یعنی اسپانیا می باشد.

البته این تیم خوب دارای نقاط ضعف می باشد. وجود فاصله زیاد بین مدافعان میانی این تیم باهافبک دفاعی این تیم می باشد.تیم هایی که از روش ضدحمله یا حمله سریع استفاده می کنند در مقابل اسپانیا صاحب موقعیت خواهند شد چون مدافعان چپ و راست در حمله شرکت می کنند فضای پشت این مدافعان ایجادشده که از این فضا می توانیم به نفع خودمان استفاده کنیم.پیکه دچار کندی محسوس شده است و بازیکنان جوان و سرعتی همچون جهانبخش، میلاد محمدی، طارمی، سامان قدوس و سردار آزمون کمک زیادی به تیم ما خواهند نمود.

امیدوارم با یک بازی آبرومندانه در خور شان فوتبال کشور از اعتبار فوتبال ایران و آسیا در بازی با اسپانیا و پرتغال دفاع کنیم.