محمد صادق حسنی نماینده مردم شهرستان رشت در دیدار با هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان گفت : تلاش جدی تری در خصوص رفع کاستی های حوزه رسانه از سوی دولت و مجلس باید صورت گیرد .

حرف تازه –  محمد صادق حسنی جوریابی نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در نشستی که در خانه مطبوعات گیلان با حضور اعضای هیات مدیره این خانه و خبرنگاران تشکیل شد ، گفت : در حال حاضر سمت و سوی رسانه های کشور به سمت فضای مجازی پیش می رود و اثر گذاری فضای مجازی به جهت سهل الوصول بودن آن بسیار گسترده است.

وی با بیان اینکه فضای مجازی مشکلات و تهدیدات خاص خود را نیز به همراه دارد ، افزود : اخبار کذب در فضای مجازی بیشتر گسترش پیدا می کنند و باید اهرم های قانونی برای کنترل این اخبار کذب در نظر گرفته شود .

حسنی ادامه داد : نشریات و مطبوعات کشور از قانون مطبوعات پیروی می کنند و البته سایت های مجازی مجوز دار نیز تابع قوانین هستند و نمی توانند خارج از خطوط قانون حرف بزنند اما فراگیری فضای مجازی و سرعت انتشار اخبار در حال حاضر بیشتر از نشریات مکتوب است.

وی نمایندگان مجلس را علاقمند به حوزه ارتباط با رسانه ها و خبرنگاران خواند و گفت :خبرنگاران پل ارتباطی بین مردم و مسوولین هستند و باید مشکلات معیشتی و شغلی آنان از دید مسوولین پنهان نماند.

حسنی جوریابی عنوان کرد : متاسفانه بحث بیمه خبرنگاران همچنان از موضوعات مغفول در بین طرح ها و لوایح مجلس است و امیدواریم که این مساله که مطالبه اکثر خبرنگاران کشور است با پیگیری مجددانه نمایندگان به سرانجام برسد.

همچنین در این جلسه ، کریم خورسندی مدیر عامل خانه مطبوعات گیلان ضمن ارایه گزارشی از فعالیت رسانه ها در استان گفت : استان گیلان یکی از استانهایی است که تعدد نشریات و پایگاههای خبری مجازی در آن بالاست.

وی فضای مجازی را یک فرصت و همچنین تهدید خواند و افزود : اگر از رسانه ی مجازی بهره برداری صحیحی صورت نگیرد تبدیل به یک تهدید برای جامعه و نظام خواهد شد و باید در این خصوص چاره اندیشی شود.

وی به مشکلات صنعت چاپ و نشر اشاره کرد و گفت :گرانی کاغذ بر روند فعالیت نشریات مکتوب تاثیر گذاشته است و انتظار ما از دولت این است که حمایت ویژه ای از حوزه نشریات و چاپ بعمل آید.

خورسندی در زمینه تصویب قوانینی در مجلس برای کارکرد رسانه ها گفت : انتظار مدیران رسانه ها و فعالان عرصه رسانه این است که مجلس قوانینی را مصوب کند که بحث فعالیت در فضای مجازی خطوط قرمز و چهارچوب های مشخصی داشته باشد.

  • منبع خبر : برنا