رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
  • الجمعة ۱۰ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 25 May

حرف تازه – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان اینکه ایران کشور همه مردم است و اداره کشور با یک نظر امکان‌پذیر نیست گفت: فیلترینگ تلگرام ممکن است انفاق ناگواری بوده باشد ولی با این کار دنیا به آخر نرسیده است.  محمدجواد آذری جهرمی امشب در دیدار با فعالان جوان حوزه ICT استان گیلان در […]

حرف تازه – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان اینکه ایران کشور همه مردم است و اداره کشور با یک نظر امکان‌پذیر نیست گفت: فیلترینگ تلگرام ممکن است انفاق ناگواری بوده باشد ولی با این کار دنیا به آخر نرسیده است.

 محمدجواد آذری جهرمی امشب در دیدار با فعالان جوان حوزه ICT استان گیلان در رشت اظهار داشت: گوش دادن به دغدغه‌های شما و آگاهی‌بخشی متقابل وظیفه ما است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان گیلان در حوزه‌های مختلف عنوان داشت: استان گیلان در حوزه دانشگاهی و علمی از ظرفیت بالایی برخوردار است.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۶ تا بهمن‌ماه همان سال درآمد حاصل از نرم‌افزار‌های درآمد‌زا در کافه بازار ۱۸۰ میلیارد تومان بود که استان گیلان با حدود ۳ میلیارد تومان، ۱٫۷ درصد از این درآمد را به خود اختصاص داده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ۶۲۱ نفر از فعالان حوزه ICT در راستای کسب این درآمد فعالیت کردند ابراز داشت: این تعداد نشان می‌دهد که استان گیلان از تمام ظرفیت خود در حوزه ICT استفاده نمی‌کند.

وی با اعلام اینکه استان گیلان رتبه هشتم کشور را در حوزه شاخص‌های توسعه دارا است تصریح کرد: در سال ۹۶، ۳۵۰ میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی استان گیلان هزینه شد که ۱۸۰ میلیارد تومان آن توسط دولت تامین شد.

آذری جهرمی با بیان اینکه امسال ۲۵۶ میلیارد تومان برای توسعه دسترسی‌های پهن‌باند استان گیلان در نظر گرفته شده است ابراز داشت: صرف این هزینه‌ها زمینه خدمت‌رسانی بهتر به مسافران و گردشگران را ایجاد می‌کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از گسترش شبکه اینترنت در جهان با عنوان “انقلاب صنعتی چهارم” یاد کرد و اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان در حال برنامه‌ریزی در حوزه اقتصاد دیجیتال هستند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی کشورهای انگلیس و مالزی در حوزه اقتصاد دیجیتال خاطرنشان کرد: امروزه منابعی مانند نفت به‌عنوان منابع پایان پذیر قلمداد می‌شوند و توجه به اقتصاد دیجیتال سبب بهبود بهره‌وری اقتصادی می‌شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه کشور ایران در حوزه فناوری اطلاعات از رتبه ۹۸ به رتبه ۸۹ جهان رسیده است تصریح کرد: کشور ایران در جایگاه نخست رشد فناوری در منطقه و جایگاه دوم رشد فناوری در دنیا قراز دارد.

وی با بیان اینکه کشور ایران در زمینه دانش مردم در راستای استفاده از فناوری‌های روز در جایگاه پنجاه و هشتم دنیا قرار دارد عنوان داشت: طی هفت ماه گذشته دسترسی تمام نقاط کشور به پهن‌باندهای ۳G و ۴G امکان‌پذیر شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه این وزارتخانه موظف است با اجرای طرح “دولت الکترونیک” سبب رشد ۳۰ درصدی کشور در حوزه IT شود افزود: انجام این اقدامات سبب رشد اشتغال در بستر IT می‌شود.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه خلاقیت، اصل نخست ایجاد یک کسب و کار نوپا است اظهار داشت: فضای مجازی یک فضای بدون مرز است و کسب و کار ایجاد شده در این فضا نیز فضایی بدون مرز دارد.

وی گفت: قوانین وضع شده در کشور مربوط به چند دهه گذشته است و نمی‌تواند موانع موجود در مسیر کسب و کارهای نوپا را رفع کند به‌همین دلیل است که اطلاعاتی مثل سطخ زیرکشت سیب‌زمینی در کشور هنوز محرمانه محسوب می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: اطلاعات دستگاه‌های اجرایی باید شفاف و صادقانه در اختیار همگان قرار بگیرد زیرا اطلاع از میزان منابع موجود در کشور امری بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه مدل کاری شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور راضی‌کننده نیست گفت: طرحی با عنوان “ایجاد شرکت‌های کارآفرین” توسط ۶ دستگاه اجرایی تدوین شده که روز یکشنبه هفته آینده توسط وزرای مربوطه امضاء می‌شود.

آذری جهرمی با اشاره به اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان در راستای تامین مالی صندوق‌های خطرپذیر در حوزه کسب و کارهای نوپا عنوان داشت: وضعیت طرح تکاپوی استان گیلان در حوزه IT باید تا ۳ ماه آینده مشخص شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت منطقه آزاد انزلی در راستای اجرای طرح تکاپو تصریح کرد: دستوری صادر شده است تا پست بانک فقط به‌عنوان بانکی تخصصی در حوزه ICT فعالیت کند.

وی گفت: اگر افرادی شرکتی ایجاد کردند و بعد عده‌ای با چوب و چماق جلوی مجلس تحصن کردند که فلان شرکت آمریکایی و اسرائیلی تعطیل باید گردد یا آن‌ها را تهدید کردند نباید باعث جا زدن تاسیس‌کنندگان شرکت شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه ایران کشور همه مردم است و اداره کشور با یک نظر امکان‌پذیر نیست خاطرنشان کرد: فیلترینگ تلگرام ممکن است انفاق ناگواری بوده باشد ولی با این کار دنیا به آخر نرسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه برخی مسئولان باید از بیان اختلاف نظرات براندارانه خودداری کنند افزود: دولت آمریکا خیرخواه ما نیست زیرا دیدیم در گام نخست اپلیکیشن‌های ایرانی را تحریم کرد.

تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از محمد رسول محمد پور:

علیپور صدایی از پس سالها خاموشی… / بدون ستاد، بدون تبلیغات

محمد رسول محمدپور - اولین باری که او را دیدم با جامه پاکبانی روی دستان نحیف هم لباسان خود در میان زمین و آسمان بود. چشمهایشان بیش و پیش از آواهای بریده بریده و غرق در لهجه های عمیق با آدمی سخن میگفت و هر چین و چروک صورتشان خبر از سنگینی و سختی روزگارانی که گذشت میداد... فارغ از تحلیل های موجود در مورد چرایی کسب آرا قابل توجه محمد حسن علیپور به عنوان یک پاکبان در انتخاباتی نه چندان پاک و آلوده به مؤلفه های مختلف برای پیروزی، حضور وی در شورای پنجم به عنوان یک پدیده قابل توجه و عملکرد او قابل بررسی دقیق تر است. عده ای این حضور را به نوعی دهن کجی شهروندان به عملکرد ناملموس نخبگان منتخب ادوار شورا و برخی نتیجه دلسوزی شهروندان برای یک پاکبان میدانند، طیفی حضور وی را نتیجه اعمال نظر دستگاههای مرتبط با قدرت حاضر در پشت پرده وادی سیاست و دیگرانی اتفاقی از روی اقبال و بدون برنامه ریزی قبلی... لیکن در این میان کسی به اراده و تاثیر دستهایی نحیف که مهد حضور این پدیده بود اشاره نمیکند گویی هنوز هم به اعجاز آنها اعتقادی نیست!!! دستهایی که با یک بررسی کوتاه میتوان به نقش آنها در تغییرات و اتفاقات بزرگ در تاریخ این کشور از بروز انقلاب تا پایداری در ۸ سال جنگی نابرابر پی برد. باید توجه داشت امروز علیپور نماینده ای مختص به طیفی است که انباشت مطالبات آنها در گذر دهه ها بوی کهنگی و رنگ ناامیدی گرفته است. نیازهای قشری خدوم که رفع آنها نه تنها وظیفه مسئولین بلکه تکلیفی فراموش شده بر دوش تک تک شهروندان این شهر بود و بی توجه از کنار آن رد شدیم غافل از اینکه این نگاه غیر مسئولانه با ساختار یک جامعه مدنی و اصول زندگی شهروندی در منافات است. از روز اول حضور وی در شورای پنجم بسیاری نقد بر عدم تناسب این عضو برخاسته از جامعه کارگری نسبت با سایر اعضای شورای شهر و اخلال در ضرب آهنگ هماهنگ عملکرد این شورا به علت حضور او داشتند و شاید عدم آشنایی او از ساختارهای سیاسی و مدیریتی و نوع ادبیات بکار گرفته از جانب وی در برخی موارد و در روزهای ابتدایی مزیدی بر علت شدت این نقود میشد ولی امروز شرایط با روزهای اول متفاوت است. پاکبان داستان ما رفته رفته به خوبی درک کرد که به کدام دلیل رخت نارنجی شریف خود را با جامه تمیز و اتو کشیده مدیران عوض کرده است و در این وادی برای رسیدن به حقوق هم صنف های خود هر از گاهی صدای بلند و جملات تند کارگشا خواهد بود. امروز به خوبی آموخته که ابتدا باید پرده ضخیمی که مقابل دیدگان بسیاری کشیده شده دریده شود تا چشمان حضرات با نور حقیقت کف جامعه آشنا گردد و گامی در راستای این حجم از اختلاف طبقاتی بردارند. او از همیشه در راستای مطالبات کارگری جدی تر است و با این روال از این پس در هر دوره از انتخابات ...

آخرین اخبار