رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 6 خبر


  • جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
  • الجمعة ۸ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 22 June
یادداشتی از محمود باقری خطیبانی؛

این مردم، خدمتگزار لایق می خواهند

محمود باقری خطیبانی – انسان ها ویژگی های مختلفی دارند و این ویژگی ها به تناسب پیچیدگی خلقت نوع بشر متنوع و متکثر است . انسان ها در ارزیابی رفتار و منش همنوعان خویش عموما از کلیشه هایی که معرف نوعی از انواع متعدد آن ویژگی هاست، بهره می گیرند؛ خوش اخلاقی، بد اخلاقی، خودخواهی، […]

محمود باقری خطیبانی – انسان ها ویژگی های مختلفی دارند و این ویژگی ها به تناسب پیچیدگی خلقت نوع بشر متنوع و متکثر است . انسان ها در ارزیابی رفتار و منش همنوعان خویش عموما از کلیشه هایی که معرف نوعی از انواع متعدد آن ویژگی هاست، بهره می گیرند؛ خوش اخلاقی، بد اخلاقی، خودخواهی، زودباروی، دروغگویی، صبوری، متانت، عاقبت اندیشی، دمدمی مزاجی و … گونه های مختلفی از این کلیشه هاست.

این بخشی از متن اظهارت شهردار معزول رشت در واکنش به جمع آوری بی آر تی رشت است :” استفاده از این بافت فرهنگی تاریخی لیاقت می‌خواهد که امیدواریم همه ما لیاقت استفاده از آن را داشته باشیم./ فارس “. با برچیده شدن میله های پروژه نافرجام BRT رشت در چهارم اسفند ۹۶ که با میلیاردها پول شهروندان و خسارات فراوان زیست محیطی اجرایی شده بود ، شهردار … و معزول رشت سراسیمه دست به کار شد و طی گفت و گویی با یکی از خبرگزاری ها ضمن دفاع از اجرای این پروژه ، به طور صریح و عریان، به شهروندان رشتی اهانت و آنان را لایق این پروژه ندانست؛ در حالی که مردم خدمتگزار لایق و شایسته می خواهند نه ولنگار و بی ادب و یا فاسد…

یکم / بیشتر همکاران شهرداری رشت که فقط یک بار با شهردار معزول هم سخن شده اند می توانند شهادت دهند که وی چقدر هتاک و بد زبان است و باز هم مدیران شهرداری می توانند گواهی دهند که او در جلسات مدیران با چه الفاظی آنان را خطاب می کرد که حتی اشاره کردن به آنها هم جزایی جز تعزیر شرعی ندارد ! . شهروندان و رسانه ها و جریان های سیاسی شهر فراموش نکرده اند که در برف سال ۹۵ که خسارات فراوانی به شهر و شهروندان وارد آمد و آقای دکتر حسنی نماینده مردم شریف شهرستان رشت نسبت به وضعیت موجود اعتراض کرد اما شهردار رشت طی نامه سرگشاده ای به دکتر حسنی این گونه پاسخ داد:

… در دو روز اخیر دو بار مشخصاً نه درباره ضعف های احتمالی بلکه درباره مجموعه شهرداری اظهارنظر تندی کردید که با توجه به شناختی که از شما داریم مایه انبساط خاطر را فراهم کرد … امروز حسرت می خورم که چرا بین کاندیداهای باقیمانده در انتخابات پس از تایید برادر عزیزم سردار آقازاده در مجلس نیست. بنده به عنوان شهردار رشت به سهم خودم از مردم رشت بابت این موضوع عذرخواهی می کنم. پیش از این درباره استفاده ابزاری از دین نوشتم، اما حالا می بینم که سیاست بازان این شهر از جمله شما و عده قلیلی از اعضای شورای شهر به نزولات آسمانی هم رحم نمی کنند و در تلاشند از این خوان نعمت نیز استفاده ای ابزاری کنند و استفاده سیاسی خودشان را ببرند. متاسفانه امروز کسانی دلواپس این شهر شده اند که کمترین دلبستگی به شهر ندارند. آقای حسنی، بهتر است شما به فکر آباد کردن حوزه کاری خودتان باشید که در همان مانده اید. همان موجی که شما را سوارش کردیم، به همان سرعت و بی رحمانه خیلی زود از شما حساب کشی خواهد کرد تا پاسخگو باشید شما برای مردم رشت چه کرده اید؟ مردم رشت با وجود شما در مجلس دهم فقط دو نماینده دارند. برای اینکه یک در هزار مرا از اشتباه دربیاورید شرح اقدامات خود را در یک سال اخیر که منتج به اجرا شده فهرست کنید. شهرداری رشت که شما نمره صفر خواهد داد.

بنابراین اهانت به دیگران بخشی از شخصیت شهردار معزول رشت است که البته باید حلقه ای که او را بر مسند شهرداری رشت نشاندند و باعث خسارت روحی و اقتصادی به کارمندان شهرداری ، شهرداری، مردم شدند پاسخ گوی اعمال او باشند و نباید با فرار به جلو و یا سکوت در قبال تخریب های او ، خود را تبرئه نمایند .

دوم/ انسان ها ویژگی های مختلفی دارند و این ویژگی ها به تناسب پیچیدگی خلقت نوع بشر متنوع و متکثر است. انسان ها در ارزیابی رفتار و منش همنوعان خویش عموما از کلیشه هایی که معرف نوعی از انواع متعدد آن ویژگی هاست، بهره می گیرند؛ خوش اخلاقی، بد اخلاقی، خودخواهی، زودباروی، دروغگویی، صبوری، متانت، عاقبت اندیشی، دمدمی مزاجی و … گونه های مختلفی از این کلیشه هاست.

از تعامل این خلقیات درونی شده با عملکرد عینی افراد، شخصیت فردی و اجتماعی شکل می گیرد، شناخته می شود و شهرت می یابد . در این میان سطح اهمیت و اثرگذاری افراد چه در حوزه فردی و چه در عرصه اجتماعی و … متفاوت و قابل قیاس نیست.

حرف تازه : انتشار یادداشت های دریافتی الزاما به معنای تایید محتوای آن نیست و حق پاسخگویی برای افرادی که به آنها اشاره ای می شود محفوظ است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این روز را در تاریخ رشت ثبت کنید؛

۲۵ خرداد ۹۷، روز آزادی تماشای فوتبال با خانواده در کنار همشهریان + تصاویر

بهنیا ثابت رفتار - ۲۵ خرداد ۹۷ را باید در تاریخ رشت ثبت کرد؛ از آن روزهایی است که سالها بعد باید به تحلیل آن بنشینیم و از اثرات مطلوب اجتماعی و فرهنگی آن بنویسیم. روزی که مردان و زنان رشتی، کودکان و سالمندان، مسئولین سابق و فعلی، همه و همه با هر عقیده و سلیقه ای در پیاده راه مرکزی شهر کنار هم ایستادند و تیم ملی فوتبال کشورشان را تشویق کردند و از پیروزی دلچسب و دراماتیک ایران لذت بردند. در این روز بار دیگر جادوی مستطیل سبز اثر کرد و فوتبال عامل وحدت شد. این بار مردم رشت، نه برای بیان عقاید سیاسی خود بلکه برای یک رویداد ورزشی آمدند و اجتماع عظیمی را شکل دادند و به اثبات رساندند فوتبال نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت بی مثال است. نشان دادند حضور مردان و زنان با فرهنگ رشتی در کنار یکدیگر در فضاهای ورزشی آسیب نیست و می تواند بر زخم کهنه فحاشی اقلیتی از جامعه در استادیوم های ورزشی مرهم باشد. ۲۵ خرداد ۹۷ روزی بود که آرزوی آزادی تماشای فوتبال با خانواده در فضای عمومی و در کنار همشهریان تحقق یافت و مادران و خواهران تک تک ما حق داشتند دلخوشی ساده فوتبال دیدن در فضایی عمومی و پرنشاط را تجربه کنند. روزی بود که اختلاف نظرهای سیاسی کنار گذاشته شد و مردم و مسئولین همه برای یک جشن ملی و غرور آفرین خود را آماده کردند.  شاید سال ها بعد زمانی که حضور خانواده های ما در استادیوم های فوتبال آزاد باشد از این روز بیشتر و به نیکی یاد شود و مردم ایران، رشت را یکی از پیشگامان فرهنگ سازی در جهت مهیا کردن فضای استادیوم های فوتبال برای ورود بانوان بنامند...    

آخرین اخبار