رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
  • الجمعة ۸ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 22 June

حرف تازه – سروش علیزاده رونامه نگار و از فعالین رسانه ای در واکنش به رفتار برخی جوجه سیاسی های جویای نام و قدرت پس از شعارنویسی بر روی ساختمان تاریخی شهرداری رشت نوشت: “صوفی نهاد دام و سر حقه باز کرد/ بنیاد مکر با فلک حقه باز کرد” امروز سوژه اینستاگرام بسیاری برخی از […]

حرف تازه – سروش علیزاده رونامه نگار و از فعالین رسانه ای در واکنش به رفتار برخی جوجه سیاسی های جویای نام و قدرت پس از شعارنویسی بر روی ساختمان تاریخی شهرداری رشت نوشت:

“صوفی نهاد دام و سر حقه باز کرد/ بنیاد مکر با فلک حقه باز کرد”

امروز سوژه اینستاگرام بسیاری برخی از فرهیختگان شهر رشت و همچنین جوجه‌های سیاسی جویای نام و قدرت، شعارنویسی روی دیوار عمارت بلدیه رشت است و چنان متعجب دم از تخریب می‌زنند که هرکس نداند فکر می‌کند مثلاً در سوییس زندگی کرده‌اند و این دست رفتارها و تندروی‌ها را ندیده‌اند! رسم مألوف جامعه ما وجود افراد بدون ترمزی شده است که هر کار بخواهند می‌کنند و گویی بازخواستی هم نمی‌شوند و البته تکلیفشان با ملت مشخص است.

“واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند/ چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند”

اما تکلیف این نئو جوجه‌های سیاسی مشخص نیست. هرروز با یک گروه و دسته می‌نشینند و افطاری می‌خورند و برای حمایت در برابر هر آن چه دزدی و کثافت و خیانت و خوردن حق ملت است به‌اصطلاح خودشان می‌بندند و دم نمی‌زنند.

ساختمان بلدیه با دو شعار بر روی دیوار که با رنگ و تینر پاک می‌شود تخریب نمی‌شود اما با سیم‌های نابسامان و خطرناک داخلش و رطوبت و… که به علت کم‌کاری و عدم توجه شهردار رشت است شاید تخریب بشود. ابنیه تاریخی رویداد محور این شهر یا ویران شده و یا در حال ویران شدن است. بسیاری از ابنیه تاریخی به‌طور مثال مغازه‌های داخل منطقه ساغریسازان که تحت نظر سازمان میراث فرهنگی است تخریب شد و شهرداری غیرقانونی (چون در صورت میراثی بودن ملک باید اعاده به وضع قبل شود) با کمیسیون ماده ۱۰۰ جریمه گرفت و صورت‌مسئله را پاک کرد اما یک پست اینستاگرامی از جوجه سالوس‌های سیاسی در حمایت از ابنیه تاریخی ندیدیم. خانه شبان ویران شد و این جوجه‌های سیاسی پشت سر مدیر سبب تخریبش ایستادند. اصطلاحاً زدند و بستند و بردند!

 “آتش زهد ریا خرمن دین خواهد سوخت/ حافظ این خرقۀ پشمینه بینداز و برو”

شعارنویسی روی دیوار بلدیه رشت جدا از تهی‌مغز بودن افرادی که چنین کاری کردند چون سبب شدند جوجه‌های سالوس سیاسی همین را بهانه کرده بر کم‌کاری شهرداری پوشش بگذارند که هیچ‌کس نگوید چرا در شهر فرهنگی رشت بدترین المان‌ها و تزیینات و نوروزی را داشتیم که گذشت و هم‌اکنون حتی به مسائل و آداب و المان‌های عزاداری مردم هم بی‌توجهی می‌شود.

این‌ها باید بولد شود… باندی که پنجه در گلوی فرهنگ و هنر رشت انداخته و هر پروژه فرهنگی بدون نگاه فرهنگی پروژه کسب درآمد ژن خوب و دار و دسته‌اش شده است. بی‌توجهی به فرهنگ و هنر و تبدیل فرهنگ‌سازی مردم به پیمانکاری‌های یوگی و دوستان غرقابی خواهد شد که نسل اکنون و آینده رشت را به خطر خواهد انداخت.

حرف تازه – انتشار یادداشت های دریافتی به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت آشنایی مخاطبان با فضای روز جامعه و شهررشت منتشر شده است. مسئولیت محتوای یادداشت بر عهده نگارنده متن است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این روز را در تاریخ رشت ثبت کنید؛

۲۵ خرداد ۹۷، روز آزادی تماشای فوتبال با خانواده در کنار همشهریان + تصاویر

بهنیا ثابت رفتار - ۲۵ خرداد ۹۷ را باید در تاریخ رشت ثبت کرد؛ از آن روزهایی است که سالها بعد باید به تحلیل آن بنشینیم و از اثرات مطلوب اجتماعی و فرهنگی آن بنویسیم. روزی که مردان و زنان رشتی، کودکان و سالمندان، مسئولین سابق و فعلی، همه و همه با هر عقیده و سلیقه ای در پیاده راه مرکزی شهر کنار هم ایستادند و تیم ملی فوتبال کشورشان را تشویق کردند و از پیروزی دلچسب و دراماتیک ایران لذت بردند. در این روز بار دیگر جادوی مستطیل سبز اثر کرد و فوتبال عامل وحدت شد. این بار مردم رشت، نه برای بیان عقاید سیاسی خود بلکه برای یک رویداد ورزشی آمدند و اجتماع عظیمی را شکل دادند و به اثبات رساندند فوتبال نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت بی مثال است. نشان دادند حضور مردان و زنان با فرهنگ رشتی در کنار یکدیگر در فضاهای ورزشی آسیب نیست و می تواند بر زخم کهنه فحاشی اقلیتی از جامعه در استادیوم های ورزشی مرهم باشد. ۲۵ خرداد ۹۷ روزی بود که آرزوی آزادی تماشای فوتبال با خانواده در فضای عمومی و در کنار همشهریان تحقق یافت و مادران و خواهران تک تک ما حق داشتند دلخوشی ساده فوتبال دیدن در فضایی عمومی و پرنشاط را تجربه کنند. روزی بود که اختلاف نظرهای سیاسی کنار گذاشته شد و مردم و مسئولین همه برای یک جشن ملی و غرور آفرین خود را آماده کردند.  شاید سال ها بعد زمانی که حضور خانواده های ما در استادیوم های فوتبال آزاد باشد از این روز بیشتر و به نیکی یاد شود و مردم ایران، رشت را یکی از پیشگامان فرهنگ سازی در جهت مهیا کردن فضای استادیوم های فوتبال برای ورود بانوان بنامند...    

آخرین اخبار