رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶
  • الإثنين ۲ صفر ۱۴۳۹
  • 2017 Monday 23 October
  • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • کد خبر : 33514
  • مشاهده : 46 بازدید
  • اخبار » اقتصاد
  • چاپ خبر : ایران سومین تولیدکننده گاز جهان در سال ۲۰۱۶ شد

حرف تازه –  آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماه سپتامبر خود از وضعیت تولید انرژی در جهان اعلام کرد، ایران با تولید ۱۹۰ میلیارد مترمکعب گاز، سومین تولیدکننده جهان در سال ۲۰۱۶ بوده است. به گزارش حرف تازه به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا از گزارش ماه سپتامبر «آمارهای مهم جهان انرژی» آژانس بین […]

حرف تازه –  آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماه سپتامبر خود از وضعیت تولید انرژی در جهان اعلام کرد، ایران با تولید ۱۹۰ میلیارد مترمکعب گاز، سومین تولیدکننده جهان در سال ۲۰۱۶ بوده است.

به گزارش حرف تازه به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا از گزارش ماه سپتامبر «آمارهای مهم جهان انرژی» آژانس بین المللی انرژی، ایران ۵٫۳ درصد تولید سه هزار و ۶۱۳ میلیارد مترمکعبی جهان در سال میلادی گذشته را تولید کرد و پس از آمریکا و روسیه قرار گرفت. قطر در جایگاه پنجم این فهرست قرار دارد.
آمریکا با تولید ۷۴۹ میلیارد متر مکعب یا ۲۰٫۷ درصد و روسیه با تولید ۶۴۴ میلیارد متر مکعب یا ۱۷٫۷ درصد گاز طبیعی به ترتیب برترین تولیدکنندگان گاز طبیعی جهان در سال ۲۰۱۶ بوده اند.
پس از آمریکا، روسیه و ایران، کشورهای کانادا با تولید ۱۷۴ میلیارد مترمکعب یا ۴٫۸ و قطر با تولید ۱۶۵ میلیارد متر مکعب یا ۴٫۶ درصد به ترتیب در جایگاه چهارم و پنجم قرار دارند. 
با این همه، کشورمان هنوز در فهرست کشورهایی که به طور خالص صادرکننده گاز طبیعی هستند جایی ندارد.
بر اساس گزارش یاد شده، ایران همچنین سال گذشته در تولید نفت خام جایگاه پنجم جهان را به خود اختصاص داد و پس از عربستان سعودی، روسیه، آمریکا و کانادا قرار گرفت. 
در سال ۲۰۱۶ میلادی، ایران ۲۰۰ تن یا ۴٫۶ درصد تولید چهار هزار و ۳۲۱ تنی نفت خام جهان را تولید کرد؛ سهم عربستان سعودی از این تولید ۵۸۳ تن یا ۱۳٫۵ درصد، روسیه ۵۴۶ تن یا ۱۲٫۶ درصد، آمریکا ۵۳۷ تن یا ۱۲٫۴ درصد و کانادا ۲۲۰ تن یا ۵٫۱ درصد بود.
مطابق گزارش مذکور، متاسفانه سهم ایران از تولید برق هسته ای، برق آبی، برق بادی برق خورشیدی بسیار ناچیز است.
بنا به اعلام آژانس بین المللی انرژی در سال ۲۰۱۵ میلادی، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین در تولید برق هسته ای پیشتاز جهان بوده اند.
در تولید برق آبی، چین، کانادا، برزیل و آمریکا حرف نخست را در جهان می زنند. در تولید برق بادی، آمریکا، چین، آلمان و اسپانیا بهترین های جهان هستند و در تولید برق خورشیدی نیز چین، آلمان، ژاپن و آمریکا به ترتیب رتبه های اول تا چهارم جهان را در اختیار دارند. 
ایرنا، ایران دارای دومین ذخایر بزرگ اثبات شده گاز طبیعی و چهارمین ذخایر اثبات شده نفت خام در جهان است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از کامبیز نویدی:

من هنوز خواب می بینم که دوره ، دوره وفا است

کامبیز نویدی - عمر شورای نیمه بومی چهارم به پایان رسید و شورای کاملا بومی پنجم بر مسند نشست. آرزوهای بسیارانی محقق شد: از گروه موسوم به ائتلاف رشتی ها برای حذف شدن آنها که غیر رشتی می نامیدندشان تا آرزوی ده ساله ی عده ای برای جلوس بر صندلی شورا. در این میان طبیعتاً اولین وظیفه ی شورا تعیین شهردار برای شهری بود که اتفاقاً در آخرین روزهای کاری شورای چهارم شهردارش را نیز از دست داده بود و با سرپرست اداره می شد. گزینه های بسیاری مطرح شدند تا نهایتا همای سعادت در کش و قوسی طولانی برشانه ی مردی از قزوین بنشیند. آنهم با یازده رای موافق و انصراف عجیب مدعیان در روز رای گیری. اما هرچه که بود تمام شد و امروز دکتر مسعود نصرتی با پشت سر گذاشتن دو” مسعود” دیگر با رای شورا و حکم وزیر کشور بر صندلی شهرداری می نشیند. امروز آغاز روزی نو برای مدیریت شهری رشت است و چه خوب که آغازی بر ثبات مدیریت شهری در این بزرگترین شهر حاشیه دریای کاسپین باشد که شهردارش از شهری می آید که نامش “معرب” نام همین دریا است. اما نصرتی میانسال برای اداره ی رشت با چالش های فراوانی روبرو است. سازمانی خسته و دلمرده از ناملایمات و معوقات و بدهی و شهروندانی دلچرکین از معاملات و بی توجهی ها و کاستی ها. برای رهایی از وضعیت موجود دانش آکادمیک و تجربه ی بیست و هفت ساله ی نصرتی بزرگترین یاریگرش خواهد بود و شاید لازم نباشد در اینجا اندک مطالعات خود را برای رهایی از وضع موجود به عنوان راه حل های پیشنهادی مطرح کنم. اما بی شک عدم تجربه ی زیست در رشت و عدم شناخت کافی از وضعیت شهرداری رشت می تواند در ماه های اول پاشنه آشیل مدیریت جدید شهری رشت محسوب شود. پس بی مناسبت نیست برای کمک به شهردار جدید هم که شده، مسائل و مصایب را با هم مرور کنیم: مشکلات سازمانی شهرداری رشت و سازمان ها و مناطق و نواحی تابعه اش از چند مشکل اساسی رنج می برند. فربه و فشل بودن سازمان و انباشت نیروهای قراردادی و پیمانی و شرکتی در آن که بخش عمده ای از آن بدلیل دخالت های شورانشینان ادوار چهارگانه ی گذشته برای جذب نیروهای انتخاباتی شان و یا اقوام و دوستانشان در این نهاد بوده است، که اتفاقا به سبب وجود همان قرابتها نسبت به مستخدمین قبلی پرتوقع تر و کم بازده تر هم هستند. از دیگرسو، صعودهای نردبانی و راه های پیموده شده ی یک شبه – حاصل از ماجراجویی مدیریتی شهردار سابق یا آویخته شدن به دوستان شورانشین و توصیه های آنان و معاملات دم استیضاح – دو آفت برای سازمان شهرداری بوجود آورده است: عده ای را متوقع و جسور و عده ی بیشتری را که نه یاری در شورا داشته و دارند و نه توان دلبری از شهردار سابق داشتند را دلزده و “واداده” و بی انگیزه کرده است و وضعیتی بوجود آورده ...

آخرین اخبار