رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
  • الجمعة ۸ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 22 June
یادداشتی از بهراد ذاکری

اوج گرفتن افول اصلاح طلبان

بهراد ذاکری * – بی توجهی اصلاح طلبان به نیازهای روز لایه های گسترده ای از جامعه، از منظر مشکلات اقتصادی و توامان بی برنامگی همراه این عدم شناخت صحیح، امروز اصلاح طلبان را در منظر عمومی به سیاسیونی فرصت طلب تبدیل کرده که تنها با شعار و برای کسب قدرت بازی خویش را رقم […]

بهراد ذاکری * – بی توجهی اصلاح طلبان به نیازهای روز لایه های گسترده ای از جامعه، از منظر مشکلات اقتصادی و توامان بی برنامگی همراه این عدم شناخت صحیح، امروز اصلاح طلبان را در منظر عمومی به سیاسیونی فرصت طلب تبدیل کرده که تنها با شعار و برای کسب قدرت بازی خویش را رقم می زنند.

افول اصلاح طلبان و از دست رفتن بخش قابل توجهی از پایگاه اجتماعیشان نه در زمان دوری اجباریشان از نهاد قدرت، که درشرایطی که حداقل بخش قابل توجهی از لیست امید در مجلس شورای اسلامی و یا شورای شهرهای بزرگ بر اریکه قدرت تکیه زده در حال اوج گرفتن است.
اتفاقی که به نظر می رسد بیشتر از آنکه نتیجه برنامه ریزی و انسجام جریان رقیب و اصولگرایان باشد، محصول عملکرد خود اصلاح طلبان است.
اگر جریان را در بستر جامعه و اندیشه، به امری که به ظهور عینی تغییر در عمل جمعی مشترک،چه از روی اختیار و چه هدایت منجر شده تعریف کنیم، میتوان گفتمان ایجاد شده بعد از انتخابات سال هفتاد و شش را در همین چارچوب مورد بررسی قرار داد
گفتمانی که بیست سال قبل در بستر تئوریک بر پایه گسترش آزادی های اجتماعی در حول محور قانون و با شعار جامعه مدنی، رفته رفته شروع به جوانه زدن در لایه های مختلف اجتماعی کرده بود، هر چند هدایت شدگی خاصی را تحت یک رهبری فکری واحد در پشت سر نداشت ، اما در واقع با بستر سازی مناسب در قبال همین زمینه سازی ها در قالب انتخابات ریاست جمهوری عینیت یافت.
جریان اصلاح طلبی به لطف بهره گیری از رکن فرهنگ سازی با رویکرد جامعه شناختی مناسب و تحت لوای واژه«جامعه مدنی» توانست از هدف اجتناب ناپذیر دستیابی به قدرت برخوردار گردد.
اما این جهش ناگهانی از قالب تئوریک به بستر قدرت به علت عدم ساماندهی مناسب، با فاصله تدریجی از خاستگاه اولیه و حذف پدیدآورندگان خویش، سبب گردید تا این جریان با بدترین شرایط و بن بست در تاریخ بیست ساله خویش روبرو گردد
آرتور کوستلر در نقد کمونیسم و در مقاله ای که در سال ۱۹۵۰ منتشر شده میگوید:درست است که ما چشم بند به چشم داشتیم، ولی کور نبودیم و حتی متعصب ترین ما نیز ناگزیر در میافت که همه چیز در جنبش مناسب و مطلوب نیست، ولی از گفتن این موضوع به خودمان خسته نمیشدیم که حزب را تنها از درون میتوان تغییر داد نه از بیرون!
گفتمان اصلاح طلبی این روزها وضعی شبیه به همین گفته کوستلر را تجربه میکند.
تهی شدن جریان اصلاح طلبی از تولید محتوا و اندیشه مناسب به فراخور تغییر زمان، نسل و همسو با خاستگاه اجتماعی خود، سبب شده تا زمینه‌ی مناسبی برای توجیه و جذب نیروهای جدید و تزریق انرژی جوانی به آن در جهت پویایی فراهم نگردد.
در بخش دیگر اما شیوع فساد، رانت و عدم پایبندی به باورها و اصول اولیه توسط بخشی از اصلاح طلبان خصوصا نسل اول، اعتماد عمومی به این جریان را با خدشه و آسیب اساسی همراه کرده است.
بی توجهی اصلاح طلبان به نیازهای روز لایه های گسترده ای از جامعه، از منظر مشکلات اقتصادی و توامان بی برنامگی همراه این عدم شناخت صحیح، امروز اصلاح طلبان را در منظر عمومی به سیاسیونی فرصت طلب تبدیل کرده که تنها با شعار و برای کسب قدرت بازی خویش را رقم می زنند.
گذر از خواسته های بدنه به منظور حضور بیشتر در قدرت در واقع پاشنه آشیل اصلاح طلبان در سالهای اخیر بوده است.
نیاز امروز جامعه و چیزی که بیش از هر چیز باید برای اصلاح طلبان «تکرار گردد»،در واقعه پوسته اندازی در جریانیست که خود امروز بیش از هرجریان بیرونی نیازمند به نقدو زایش جدی در عرصه معیشت، فرهنگ و دفاع از فضیلت انسانی است
زایش این جریان سوم که درقالب هیچکدام از گفتمانهای موجود فعلی قابلیت تطبیق را دارا نیست،میتوان به نوزادی ناخواسته در زایمان پرخطر تعبیر کرد که نیازمند تصمیم فوری و قاطع از سوی قیم خود است.
فرزندی ناخواسته در شرایط کنونی، مادری که بایدبین از دست رفتن قطعی بینایی خود در صورت عدم مصرف دارو و اما شانس بیشتر برای عدم معلولیت فرزندش یکی را انتخاب کند.
به نظر می رسد این جریان سوم ناگزیر متولد خواهد شد،جریانی که نه بر اساس سیاست زدگی و شعارهای «تکرار شونده» که بر پایه نیازهای روز مردم بر پایه اقتصاد و فرهنگ و …شکل خواهد گرفت.
میزان انس و علاقه و تاثیر پذیری آینده این جریان سوم از جریان اصلاح طلبی اما، مسلما به رفتار امروز مادر بستگی خواهد داشت.

* عضو علی البدل شورای اسلامی شهر رشت

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این روز را در تاریخ رشت ثبت کنید؛

۲۵ خرداد ۹۷، روز آزادی تماشای فوتبال با خانواده در کنار همشهریان + تصاویر

بهنیا ثابت رفتار - ۲۵ خرداد ۹۷ را باید در تاریخ رشت ثبت کرد؛ از آن روزهایی است که سالها بعد باید به تحلیل آن بنشینیم و از اثرات مطلوب اجتماعی و فرهنگی آن بنویسیم. روزی که مردان و زنان رشتی، کودکان و سالمندان، مسئولین سابق و فعلی، همه و همه با هر عقیده و سلیقه ای در پیاده راه مرکزی شهر کنار هم ایستادند و تیم ملی فوتبال کشورشان را تشویق کردند و از پیروزی دلچسب و دراماتیک ایران لذت بردند. در این روز بار دیگر جادوی مستطیل سبز اثر کرد و فوتبال عامل وحدت شد. این بار مردم رشت، نه برای بیان عقاید سیاسی خود بلکه برای یک رویداد ورزشی آمدند و اجتماع عظیمی را شکل دادند و به اثبات رساندند فوتبال نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت بی مثال است. نشان دادند حضور مردان و زنان با فرهنگ رشتی در کنار یکدیگر در فضاهای ورزشی آسیب نیست و می تواند بر زخم کهنه فحاشی اقلیتی از جامعه در استادیوم های ورزشی مرهم باشد. ۲۵ خرداد ۹۷ روزی بود که آرزوی آزادی تماشای فوتبال با خانواده در فضای عمومی و در کنار همشهریان تحقق یافت و مادران و خواهران تک تک ما حق داشتند دلخوشی ساده فوتبال دیدن در فضایی عمومی و پرنشاط را تجربه کنند. روزی بود که اختلاف نظرهای سیاسی کنار گذاشته شد و مردم و مسئولین همه برای یک جشن ملی و غرور آفرین خود را آماده کردند.  شاید سال ها بعد زمانی که حضور خانواده های ما در استادیوم های فوتبال آزاد باشد از این روز بیشتر و به نیکی یاد شود و مردم ایران، رشت را یکی از پیشگامان فرهنگ سازی در جهت مهیا کردن فضای استادیوم های فوتبال برای ورود بانوان بنامند...    

آخرین اخبار