رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
  • الجمعة ۸ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 22 June
یادداشتی از علیرضا پرندوش:

امام‌جمعه لاهیجان در مسیر مردم‌داری

علیرضا پرندوش – شب گذشته جشن گلریزان زندانیان غیر عمد لاهیجان در تالار ناسیونال این شهرستان برگزار شد، اما این جشن متفاوت‌تر از سالیان گذشته بود. مجری مراسم، نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس، رئیس دادگستری لاهیجان و مدیرعامل ستاد دیه استان گیلان هر یک طی سخنانی از خیرین درخواست کردند که با کمک‌های […]

علیرضا پرندوش – شب گذشته جشن گلریزان زندانیان غیر عمد لاهیجان در تالار ناسیونال این شهرستان برگزار شد، اما این جشن متفاوت‌تر از سالیان گذشته بود.

مجری مراسم، نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس، رئیس دادگستری لاهیجان و مدیرعامل ستاد دیه استان گیلان هر یک طی سخنانی از خیرین درخواست کردند که با کمک‌های خود مشکلات زندانیان جرائم غیر عمد شهرستان لاهیجان را برطرف نمایند تا زندانیان جرائم غیر عمد به آغوش خانواده خودشان بازگردانند اما در این میان دعوت امام‌جمعه لاهیجان در انتهای مراسم بسیار متفاوت‌تر از سایرین بود.

مجری مراسم در پشت تریبون از کم بودن مقدار کمک‌های خیرین به آزادسازی زندانیان نسبت به دیگر شهرستان‌ها خبر داد و از امام‌جمعه شهرستان به‌عنوان سخنران آخر مراسم برای حضور در پشت تریبون و سخنرانی دعوت کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیق از همان ابتدا باروحیه خندان و شوخ‌طبعی خاص خود به پشت تریبون رفت و پس از خواندن دعا، ضمن تشکر از برگزارکنندگان این جشن گلریزان، با همان روحیه شوخ‌طبع خود گفت: بنده نحوه گرفتن این کمک‌ها را قبول ندارم، گاهی زورکی است، شما دم در بهشت هستید و یک هول دادن کوچک نیاز است که به بهشت بروید.

وی افزود: شما فقط به زندانیان جرائم غیر عمد کمک نمی‌کنید بلکه به خانواده آن‌ها نیز کمک می‌کنید و یک زندگی را نجات خواهید داد.

امام‌جمعه لاهیجان در ادامه با روش خاص خود از حاضرین در جشن دعوت کرد تا به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد کمک کنند، این روش حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیق که برای حضار تازگی داشت از همان ابتدا با تشویق‌ها و شنیده شدن کلمات و جملاتی همچون «احسنت» و «درود بر شما» همراه شد.

او در ادامه با لحنی شوخ‌طبع و خندان و بابیان اینکه کسی حرفی نزد و کاری نکند «اگر علی ساربان است می‌داند شتر رو کجا بخواباند»، به‌نوبت نام برخی مسئولین، خیرین و افراد شناخته‌شده شهرستان را صدا زد و از آن‌ها برای کمک به آزادسازی زندانیان دعوت و برای برخی نیز خودش مبالغی را پیشنهاد کرد.

امام‌جمعه لاهیجان با همان روحیه خندان خود گفت: کسانی که اینجا مبالغی را که اعلام می‌شود ندهند در نماز جمعه اسمشان را می‌آورم، این روش و لحن شوخ‌طبعانه امام‌جمعه موجب تشویق‌ها و حمایت‌های فراوان و پیاپی حاضرین در جشن از او شد.

او همچنین از دادستان شهرستان نیز قول آزادسازی ۱۵ زندانی جرائم غیر عمد را گرفت و در ادامه از نمایندگان افراد غایب در جشن نیز برای کمک به آزادسازی زندانیان دعوت کرده و برای برخی نیز مبالغی را تعیین کرد.

وی در پایان مجدداً تأکید کرد: دم در بهشت هستید و یک‌قدم باید بردارید تا وارد بهشت شوید، خیرین در آینده نیز می‌‌توانند برای آزادسازی زندانیان کمک کنند، از خداوند می‌خواهم ما را بیامرزد و عاقبت ما را ختم به خیر کند.

امروز روحیه اعتدالی، حق‌طلبانه، شاد و مردمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیق در کنار مواضع همیشه به‌حق ایشان در دفاع از مردم، دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران زبان زد عام شده است.

عملکردها و مواضع ایشان در طول این مدت باعث شده تا بارها روحیه و عملکرد اعتدالی، مردم محور و بیانات ایشان به تیتر اول بزرگ‌ترین رسانه‌های خبری استان تبدیل شود.

یاد روزی که ایشان به‌عنوان پدر معنوی شهرستان به لاهیجان می‌آمدند، افتادم…استقبال پور شور و کم‌نظیر مردم و مسئولین از او شاید نویدبخش این روزهای خوب و پر آرامش باوجود موجی از نامهربانی‌ها و سنگ‌اندازی‌ها از سوی برخی از فرصت‌طلبان بود و امروز باوجود همه مشغله‌ها بر خود وظیفه دانستم تا به‌عنوان یک شهروند ضمن نگارش این متن از تمامی زحمات، تلاش‌ها و حمایت‌های ایشان تقدیر کنم.

به امید امتداد این آرامش و روزهایی خوب برای عروس شهرهای ایران…

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این روز را در تاریخ رشت ثبت کنید؛

۲۵ خرداد ۹۷، روز آزادی تماشای فوتبال با خانواده در کنار همشهریان + تصاویر

بهنیا ثابت رفتار - ۲۵ خرداد ۹۷ را باید در تاریخ رشت ثبت کرد؛ از آن روزهایی است که سالها بعد باید به تحلیل آن بنشینیم و از اثرات مطلوب اجتماعی و فرهنگی آن بنویسیم. روزی که مردان و زنان رشتی، کودکان و سالمندان، مسئولین سابق و فعلی، همه و همه با هر عقیده و سلیقه ای در پیاده راه مرکزی شهر کنار هم ایستادند و تیم ملی فوتبال کشورشان را تشویق کردند و از پیروزی دلچسب و دراماتیک ایران لذت بردند. در این روز بار دیگر جادوی مستطیل سبز اثر کرد و فوتبال عامل وحدت شد. این بار مردم رشت، نه برای بیان عقاید سیاسی خود بلکه برای یک رویداد ورزشی آمدند و اجتماع عظیمی را شکل دادند و به اثبات رساندند فوتبال نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت بی مثال است. نشان دادند حضور مردان و زنان با فرهنگ رشتی در کنار یکدیگر در فضاهای ورزشی آسیب نیست و می تواند بر زخم کهنه فحاشی اقلیتی از جامعه در استادیوم های ورزشی مرهم باشد. ۲۵ خرداد ۹۷ روزی بود که آرزوی آزادی تماشای فوتبال با خانواده در فضای عمومی و در کنار همشهریان تحقق یافت و مادران و خواهران تک تک ما حق داشتند دلخوشی ساده فوتبال دیدن در فضایی عمومی و پرنشاط را تجربه کنند. روزی بود که اختلاف نظرهای سیاسی کنار گذاشته شد و مردم و مسئولین همه برای یک جشن ملی و غرور آفرین خود را آماده کردند.  شاید سال ها بعد زمانی که حضور خانواده های ما در استادیوم های فوتبال آزاد باشد از این روز بیشتر و به نیکی یاد شود و مردم ایران، رشت را یکی از پیشگامان فرهنگ سازی در جهت مهیا کردن فضای استادیوم های فوتبال برای ورود بانوان بنامند...    

آخرین اخبار