حرف تازه – ۲۵ خرداد بود که لذت تماشای فوتبال در پیاده راه فرهنگی رشت در کنار خانواده از رشتوندان دریغ نشد و با پیشنهاد سید امیرحسین علوی رییس شورای اسلامی شهر رشت مبنی بر پخش دیدارهای تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و پیگیری های علیرضا حسنی رئیس سازمان فرهنگی ورزشی شهردار رشت، […]

حرف تازه – ۲۵ خرداد بود که لذت تماشای فوتبال در پیاده راه فرهنگی رشت در کنار خانواده از رشتوندان دریغ نشد و با پیشنهاد سید امیرحسین علوی رییس شورای اسلامی شهر رشت مبنی بر پخش دیدارهای تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و پیگیری های علیرضا حسنی رئیس سازمان فرهنگی ورزشی شهردار رشت، در یک عصر جمعه که این بار دلگیر نبود رشتی ها آمدند و پیروزی دلچسب ملی پوشان ایران مقابل مراکش را جشن گرفتند تا به ساده ترین و موثرترین شکل ممکن مدیریت شهری در ارتقای سطح نشاط اجتماعی که جامعه امروزی از فقر مزمن آن رنج می برد گام بردارد. 

رشت و لاهیجان، پیشگامان پخش عمومی مسابقات ایران در جام جهانی و بازتاب کشوری این رویداد

دیدار ایران و مراکش، تنها در شهرهای معدودی از جمله رشت و لاهیجان در فضایی باز و عمومی به نمایش عمومی گذاشته شد که با استقبال بسیار خوبی همراه بود. به جرات می توان گفت یکی از ویژه ترین رویدادهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی چندین سال گذشته در رشت رقم خورد و به تیتر یک برخی روزنامه های کشوری نیز تبدیل و حتی در شماری از شهرهای بزرگ کشور، مطالبه “فوتبال بدون تبعیض” مطرح شد تا در شهرهای دیگر نیز گام هایی برای پخش اینگونه مسابقات در فضای عمومی برداشته شود که نشان از میزان اثرگذاری بالای این رویداد در رشت بوده است؛ هرچند هنوز شهرهایی مثل مشهد منتظر حضور ایران در فینال جام جهانی برای پخش عمومی مسابقه و ارتقای سطح شور و نشاط اجتماعی هستند!

بی توجهی شهردار و رئیس کمیسیون فرهنگی به اهمیت پخش عمومی دیدارهای ایران در جام جهانی در پیاده راه

این پایان ماجرا نبود. غیبت مجدد شهردار غیربومی رشت در کنار مردم در دیدار اول به سوژه رسانه ها تبدیل شد و شهردار هم روز دوشنبه در نشست به اصطلاح خبری خود که به سوالات بسیاری جواب نداده بود در یکی از معدود پاسخ های خود به سوالات مدعی شد که مجوز پخش با پیگیری های شخص شهردار صادر شده است اما در مورد پیگیری پخش دیدارهای آینده تیم ملی صحبت خاصی نکرد! روز سه شنبه نیز در جلسه کمیسیون فرهنگی به سرعت از موضوع پخش عمومی دیدارهای ایران در جام جهانی در پیاده راه عبور شد و حتی یک تقدیر و تشکر لفظی و دل گرم کننده نیز علیرضا حسنی برای رقم زدن این روز ویژه در تاریخ رشت و پیگیری ها و فراهم کردن شرایط برگزاری این برنامه از سوی رئیس کمیسیون صورت نگرفت. سرانجام روز چهارشنبه و دیدار دوم ایران مقابل اسپانیا فرا رسید و این مسابقه در پیاده راه فرهنگی رشت برای عموم مردم پخش نشد!

اثرگذاری رشت بر شهرهایی چون تهران و آستارا / قطعا ساعت رسمی ایران از تهران تا آستارا یکسان است! 

رشت که آغاز کننده یک حرکت اجتماعی نشاط آفرین بود خیلی زود پا پس کشید تا در شرایطی که شهرهایی چون آستارا و تهران دیدار دوم ایران را به صورت عمومی پخش کردند رشت به عنوان مرکز استان و با جمعیتی قابل توجه از قافله عقب بیفتد. حرکت ویژه و اثرگذار ۲۵ خرداد که بی شک حتی در حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی تهران پس از سال های متمادی  تاثیر به سزایی داشت با بی توجهی شهردار و کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت نیمه کاره رها شد تا به بهانه هایی چون دیروقت بودن دیدار ایران و اسپانیا در پیاده راه فرهنگی رشت پخش نشود آن هم در شرایطی که قطعا ساعت رسمی ایران از تهران تا آستارا یکسان است! 

ابراز تاسف و عذرخواهی عضو جدید شورا از کم کاری شهردار

این کم کاری شهردار رشت، عضو جدید شورای اسلامی شهر رشت را نیز به انتقاد واداشت و بهراد ذاکری با ابراز تاسف از عدم پخش این دیدار این اتفاق را مایه شرمساری توصیف کرد و ضمن انتقاد از شهرداررشت از عموم مردم عذرخواهی کرد. وی با ارسال نامه ای به شهردار خواستار پیگیری پخش سومین دیدار ایران در جام جهانی مقابل پرتغال شد. در این مسیر اعضای دیگری چون رضا رسولی نیز خواستار پخش مسابقه سوم شدند. 

رشت را برای جشن صعود احتمالی تیم ملی آماده کنید / بازی ایران و پرتغال را در پیاده راه پخش کنید

فارغ از تمام این صحبت ها، امروز ایران همچنان امیدوار به صعود است. دیدار تاریخی ایران و پرتغال در پیش است؛ جایی که شاگردان کارلوس کی روش یک گل و یک برد با صعود به دور دوم و تاریخ سازی فاصله دارند و کی روش به خوبی تیم ملی پرتغال را می شناسد. بازی تحسین برانگیز ایران مقابل اسپانیا، امیدها را دوچندان کرده است و امروز انتظار می رود مسئولین شهری رشت، به دور از تمامی حواشی برای فراهم کردن شرایط پخش مستقیم دیدار سوم ایران در مرحله گروهی جام جهانی در مقابل پرتغال، یکدل و متحد شوند و به بهانه دیروقت بودن این مسابقه حساس، حق شاد بودن را از جوانان و خانواده های رشتی دریغ نکنند. در شهری که کاستی های پرشماری دارد این حداقل حق مردم این شهر است…