حرف تازه : روزهای پایانی سال ۹۴ را پشت سر می گذاریم. سالی که دو انتخابات مهم در آن برگزار شد. انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری. هفتم اسفند مردم بار دیگر به صحنه آمدند و از سلایق و طیف های گوناگون سیاسی رای خود را به صندوق […]

حرف تازه : روزهای پایانی سال ۹۴ را پشت سر می گذاریم. سالی که دو انتخابات مهم در آن برگزار شد. انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری. هفتم اسفند مردم بار دیگر به صحنه آمدند و از سلایق و طیف های گوناگون سیاسی رای خود را به صندوق ها ریختند. در بعضی شهرها اصولگرایان رای بیشتری به خود اختصاص دادند و در برخی شهر ها اصلاح طلبان و اعتدالیون یا همان لیست امید. در تهران هر ۳۰ نفر لیست امید با بیش از ۱ میلیون رای در همان دور نخست راهی بهارستان شدند. اتفاقی که در تاریخ ایران بی سابقه بود و پیام های زیادی را به همراه داشت.

حالا تکلیف مجلس دهم در بیشتر کرسی ها مشخص شده است و مجلسی برآمده از سلایق مختلف سیاسی شکل گرفته است. اما هنوز در تعدادی از کرسی ها رقابت ادامه دارد و کار به دور دوم کشیده است. کرسی هایی که شاید از لحاظ تعداد کمتر باشند اما تعیین کننده طیف اکثریت مجلس خواهند بود و به همین دلیل برای جریانات سیاسی به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردارند.

در شهر رشت نیز تنها تکلیف یک کرسی مشخص شد و مهندس غلامعلی جعفرزاده، نماینده مجلس نهم و سرلیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم با بیش از نود هزار رای مستقیما راهی بهارستان شد اما تکلیف دو کرسی دیگر را دور دوم رقابت انتخاباتی در دهم اردیبهشت ۹۵ مشخص خواهد کرد. رقابتی که در آن سه کاندیدای اصولگرا و یک کاندیدای اصلاح طلب حضور دارند. تعداد افراد و اسامی بزرگ راه یافته به دور دوم به گونه ای است که هم کار اصولگرایان را در انتخاب دو گزینه نهایی به شدت سخت کرده است و هم در خصوص لیست اصلاح طلبان رشت گمانه زنی های حضور بیش از یک نفر را به همراه داشته است. در این خصوص به سراغ دکتر احمد رمضانپور نرگسی، نماینده ادوار پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه رشت و از چهره های شاخص اصلاح طلبان استان گیلان آمده ایم تا از فضای حاکم در میان اصلاح طلبان و تصمیم نهایی آنها بیشتر مطلع شویم.

در ادامه شما را به گفتگوی اختصاصی حرف تازه با دکتر احمد رمضانپور نرگسی دعوت می کنیم:

جناب رمضانپور سلام. بسیار سپاسگزاریم از اینکه در شلوغ ترین روزهای کاری اصلاح طلبان این فرصت را در اختیار ما قرار دارید تا چند دقیقه ای به گفتگو با شما بنشینیم. به عنوان سوال اول، چه شد که لیست دور اول اصلاح طلبان رشت دقیقه نودی بسته شد؟  
با سلام و تشکر از شما و همکارانتان که در تنویر افکار عمومی نقش بسزایی دارید. در مرحله اول انتخابات فراز و نشیب های فراوانی داشتیم بحث رد صلاحیت ها و انتظار بازگشت افرادی که رد صلاحیت شده اند موجب شد تا لیست اصلاح طلبان به خصوص در مرکز استان دیر بسته شود. فرصت از شورای اصلاح طلبان گیلان در شهر رشت گرفته شد و به همین دلیل کمتر از ۳ روز فرصت داشتیم تا افراد مورد حمایت شورای اصلاح طلبان گیلان را به مردم معرفی کنیم.

فضای انتخاباتی را در دور اول به خصوص برای اصلاح طلبان چطور دیدید؟ از نظر شما پیام ملت با این حضور حماسی چه بود ؟
پیش بینی می کردیم که مردم پای صندوق های رای می آیند و علاقمند به اقتدار کشور و دلسوز مملکت هستند وبه خوبی می دانند که نظام سلطه جهانی منافع ایران را به منافع خود ترجیح نخواهند داد و همواره منافع ملی خودشان در نظر گرفته می شود. بنابراین برای اینکه کشور از اقتدار و امنیت بالا و نظام از مشروعیت بالایی برخوردار باشد ملت بار دیگر به صحنه آمدند. در هفتم اسفند شاهد بودیم که مردم ایران با صدای رسا به نظام سلطه گفتند ما کشور، انقلاب، نظام و رهبرمان را دوست داریم. اصلاح طلبان هم با تمام دلخوری ها به دلیل آنکه خودشان را متعلق به نظام و انقلاب می دیدند بیشتر از همه ادوار پا به صحنه انتخابات گذاشتند.

در لیست دور اول اصلاح طلبان، گاهی افرادی دیده می شدند که به هیچ وجه اصلاح طلب نبودند. دلیل انتخاب چنین لیستی چه بود؟
تلاش هایی که دولت تدبیر و امید در سیاست خارجی انجام داده و بحث برجام را به فرجام رسانده است بسیار ارزشمند است و امروز بحث برجام دو مطرح می شود. برجام دو می تواند موجب رشد اقتصادی، رونق کسب و کار، اشتغال زایی، افزایش قدرت خرید، کاهش حجم نقدینگی، پایین آمدن نرخ تورم و مهار آن شود و مهم تر از همه شرایط عمومی اقتصادی را ایجاد کند که سرمایه گذاران داخلی و خارجی با اطمینان بیشتری اقدام به سرمایه گذاری کنند. مساله سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است و کشور را در راستای رسیدن به تولید بیشتر و خروج از بن بست اقتصادی یاری می کند.

اصلاح طلبان در دور اول در خصوص لیست چاره دیگری نداشتند. با اینکه برخی افرادی که مانده بودند اصلاح طلب نبودند اما به دنبال کاندیداهایی رفتیم که در مجلس نه تنها مانع حرکت چرخ های دولت نشوند بلکه به لوکوموتیو دولت سرعت بیشتری ببخشند. بر همین اساس معیارهایی برای انتخاب کاندیداها در نظر گرفتیم. از جمله اینکه معتدل باشند و تندروی نداشته باشند، بتوانند با عقلانیت بیشتری تصمیم بگیرند، پوپولیستی گری را کنار بگذارند و با خرد جمعی کار کنند. در شهر رشت با اینکه فرصت چندانی برای معرفی کاندیداهایمان نداشتیم کاندیدای اول ما با رای قابل توجهی راهی مجلس شد و کاندیدای دوم ما با خواست و رای مردم به دور دوم رفت و امیدواریم مردم در دور دوم هم حضور چشمگیری داشته باشند. البته خواسته ما از مردم این است که با توجه به محدودیت ساعت اخذ رای در دور دوم در همان ساعات ابتدایی مردم به پای صندوق های رای بیایند.

از گوشه و کنار شنیده می شود که برخی اصلاح طلبان رشت علاوه بر دکتر حسنی تمایل به حمایت از یکی از سه گزینه اصولگرایان و ارائه لیست دو نفره دارند. این موضوع تا چه میزان صحت دارد و به اعتقاد شما با توجه به فضای حاکم در میان اصلاح طلبان لیست دور دوم چگونه بسته خواهد شد؟
افراد راه یافته به دور دوم انتخابات از دو لیست آمده اند. یک نفر از لیست اصلاح طلبان و سه نفر از لیست اصولگرایان و ما از روز اول سعی کردیم در فضای دو قطبی به وجود آمده در انتخابات پیروز شویم. با اینکه کاندیداهای زیادی از اصلاح طلبان رد صلاحیت شدند اما با توجه به دلبستگی ما به نظام و انقلاب و مقام معظم رهبری، با تمام توان پا به میدان انتخابات گذاشتیم و وارد فضای دو قطبی اصلاح طلبان و اصولگرایان شدیم و بنا بر این بوده است که با لیست حمایتی خود در برابر جبهه اصولگرایان به پیروزی برسیم.  یکی از کاندیداهای لیست حمایتی اصلاح طلبان رشت به مجلس راه پیدا کرده است و یک کاندیدای دیگر به دور دوم رفته است و تلاش می کنیم به امید خدا ایشان هم راهی بهارستان شوند.

بنابراین ما در لیستمان نفر دوم نخواهیم داشت. با صدای بلند اعلام میکنم که با هیچ کس عهد و اخوتی نبسته ایم و لیست ما تک نفره خواهد بود و در دور دوم انتخابات مجلس دهم در حوزه انتخابیه رشت از دکتر محمدصادق حسنی حمایت خواهیم کرد.
حسن اول لیست تک نفره در این است که عدالت اجرا می شود. اگر یکی از افراد لیست اصولگرایان از جانب ما حمایت شود به دو نفر دیگر به نوعی ظلم شده و عدالت اجرا نشده است. حسن دوم در این است که مردم آزادند. قطعا درصدی از مردم فقط به لیست تک نفره ما رای خواهند داد و درصدی هم به جناح مقابل. اما آنهایی که قصد نوشتن نام نفر دوم را در کنار تک گزینه ما دارند آن شخصی که بیشتر به افکارشان نزدیک است را انتخاب می کنند.

برخی معتقدند که بهره مندی از نیروهای توانمند گیلان در سطح ملی بسیار معدود بوده است. دلیل این امر چیست و نقش نمایندگان و بزرگان گیلان را در این مورد چگونه می بینید ؟

یکی از موضوعاتی که در استان مغفول مانده به کار گیری نیروهای شایسته و باتجربه استان گیلان است. متاسفانه در دوران گذشته در دهه های ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ نتوانستند از نیروهای استان آنطور که باید در سطح ملی بهره ببرند. در صورتیکه ما سایر استان ها را دیدیم که چطور آدم های با نفوذ آمدند و با دولت ها لابی کردند و افرادی را به عنوان وزیر تعرفه کردند. یک وزیر در وزارت خانه جایگاه بالایی دارد. چندین معاون و چندین سازمان و شرکت سرمایه گذاری و ادارات کل را در اختیار دارد. ما نتوانستیم افراد خودمان را در دولت های گذشته به جایگاه مناسبی برسانیم. بنده در جشن پیروزی دکتر روحانی در تالار گلستان خطاب به آقای دکتر نوبخت عرض کردم که در گذشته مرحوم آیت الله طاهری نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان زمانیکه دولت در حال بستن لیست وزرا بود چندین روز به تهران می آمد اگر لازم بود چندین شب در تهران می خوابید و استان اصفهان را رها می کرد و چندین وزیر را تعرفه و حتی تحمیل می کرد.
در تمام زمینه ها، فدراسیون های ورزشی، کشاورزی، گردشگری، سیاست و دیپلماسی و در هر زمینه ای شما می بینید که اصفهانی ها و یا آذری زبان ها حضور موثر دارند. البته ما قوم گرا نیستیم اما بزرگان گیلان نتوانستند نیروهای کارامدمان را به جایگاهی که شایسته آن هستند برسانند. افراد معدودی از استان گیلان ارتقا پیدا کردند که آن موارد هم بر اساس لابی ها و روابط نبود و بر اساس شایستگی های فردی به دست آمد.
یک مقطع کوتاهی در دولت اصلاحات آقای صوفی حضور داشتند که یا به دلیل شرایط وزارت خانه یا به هر دلیل دیگر باز هم نتوانستند از حضور نیروهای گیلانی بهره مند شوند و این بهره مندی به ۴ یا ۵ نفر محدود شد.  از زمان عضد الدوله دیلمی تا به امروز کسی را نداشته ایم که  بتواند از تمام ظرفیت نیروهای گیلانی در سطح ملی بهره ببرد و حالا جناب آقای دکتر نوبخت به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کل کشور انتخاب شده اند. استان نیازمند بهره گیری از ظرفیت های دکتر نوبخت است. در پیروزی آقای خاتمی و آقای روحانی جوانان ما نقش بسیار پررنگی داشته اند باید از وجودشان در بخش های مختلف بهره ببرند. آقای نریمان بیش از ۲۰۰ نفر از کسانی که از از نگاهشان شایستگی داشته اند به واسطه اینکه مدیر عامل شهرهای جدید هستند از مازندران و به طور خاص از بابل مشغول به کار کرده اند. اما در استان ما متاسفانه شاهد این هستیم هیچ کدام به کار گرفته نشدند.

امیدواریم نمایندگان مجلس دهم در کنار بزرگانی مثل دکتر نوبخت، اعضای مجمع نمایندگان منتخب، حاج الیاس حضرتی به عنوان یار چهاردهم گیلان و دکتر نجفی استاندار محترم گیلان بتوانند از ظرفیت فرزندان گیلان در سازمان و وزارت خانه های مختلف بطوریکه در شان این جوانان باشد بهره ببرند.

مهم ترین وظیفه مجلس دهم را چه می دانید؟ 

دولت ما دولت اقتصاد محور است. زمانیکه دولت تدبیر و امید روی کار آمد دو دغدغه اصلی و مهم مطرح شد. یکی مساله روابط بین الملل و مسائل هسته ای و دیگری مساله معیشت مردم که مساله ای اقتصادی است. مجلس دهم باید اصلاح سیاست های اقتصادی پوپولیستی به ارث مانده از دولت قبل که آسیب های جدی به اقتصاد کشور وارد کرد را در اولویت قرار دهد و راه را برای سرمایه گذاری، تولید بیشتر، رشد و رونق اقتصادی و مواردی که پیش از این اشاره شد باز کند. اولویت کار مجلس دهم باید همین مساله اقتصاد، اشتغال و معیشت مردم باشد.

و گزینه اصلاح طلبان رشت هم یک متخصص در زمینه اقتصاد است… شانس ایشان را در چه سطحی می بینید ؟

دکتر محمدصادق حسنی به عنوان کاندیدای مورد حمایت ما در رشت انتخاب شدند. با توجه به تجربه و تحصیلات و سوابق کاری که دارند فکر میکنم می تواند اثرگذاری خوبی در کمیسیون اقتصادی و یا کمیسیون برنامه و بودجه داشته باشد . بعید می دانم هیچ کدام از رقبای ایشان در دور دوم به اندازه ایشان در زمینه اقتصای صاحب نظر باشند. مجلس و کشور امروز به نیروهای متخصص اقتصادی نیازمند است. به اعتقاد من در دور دوم چه موجی ایجاد بشود چه نشود آقای حسنی شانس بسیار بالایی دارد. مردم تصمیمشان را گرفته اند و نشانه های این تصمیم را در دور اول نشان داده اند.

در پایان اگر صحبت خاصی دارید… 
صحبت پایانی من با رسانه هاست. رسانه ها چه مکتوب و چه مجازی یکی از ویژگی هایشان باید رعایت انصاف و بی طرفی و عدالت باشد. امیدوارم رسانه ها چه اصلاح طلب و چه اصولگرا رعایت انصاف و عدالت و بی طرفی را در دور دوم انتخابات در پیش بگیرند. رسانه ها نقش تعیین کننده ای در تعیین سرنوشت این شهر خواهند داشت.

ممنون از شما و وقتی که در اختیارمان قرار دادید.

گزارشی از بهنیا ثابت رفتار