حرف تازه – معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از اجرای برنامه کنترلی خاص در رابطه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور خبرداد. ماکنعلی در همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با اعلام اینکه سازمان دامپزشکی کشور در ۳۱ استان کشور برنامه کنترلی خاصی در رابطه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان […]

حرف تازه – معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از اجرای برنامه کنترلی خاص در رابطه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور خبرداد.

ماکنعلی در همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با اعلام اینکه سازمان دامپزشکی کشور در ۳۱ استان کشور برنامه کنترلی خاصی در رابطه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دستور کار خود قرار داده است،گفت: برنامه کنترلی دامپزشکی، کشور به ۴ منطقه تقسیم خواهد شد، که منطقه نخست در شمال کشور، شامل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان است که در این منطقه سیستم ردیابی، کانون‌یابی و معدوم‌سازی به روز خواهد شد. سیستم تشخیص نیز در این منطقه ارتقا خواهد یافت و آموزش و اطلاع‌رسانی لازم در قالب بسته‌ای اختصاصی برای شمال کشور عملیاتی می‌شود.
 
وی از اجرای برنامه واکسیناسیون هدفمند در مزارعی که ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارند مانند مزارع مرغ مادر تخم گذار و مرغ مادر گوشتی خبر داد و خاطرنشان کرد: در این مناطق برنامه‌ای ۳ ساله برای محافظت از مرغ مادر گوشتی و مادر تخم گذار در نظر گرفته شده است.
 
ماکنعلی برنامه دوم را مربوط به ۷ استان آذربایجان‌شرقی، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی و اصفهان عنوان کرد و گفت: برای این مناطق نیز با توجه به بسته اطلاع رسانی، آموزش، ارتقا سیستم آموزش، سیستم‌های تشخیصی، کانون یابی و معدوم سازی اقدامات لازم انجام خواهد شد.
 
وی به ارتقا سطوح امنیت زیستی با اطلاع رسانی به مرغداران و نیز واکسیناسیون یک هزار واحد مرغ تخم گذار در این مناطق اشاره کرد و افزود: این واکسیناسیون به صورت هدفمند و حداکثر ۳ساله است تا بتوانیم نسبت به پاکسازی کانون‌ها اقدام کنیم، در ۲۴ استان باقی‌مانده نیز سیستم پایش غیرفعال با پوشش صددرصدی از طریق اطلاع رسانی و آموزش انجام می‌شود.
 
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: در محور چهارم نیز با همکاری سازمان محیط زیست برای پرندگان وحشی مهاجر برنامه پایش غیرفعال تشدیدی در نظر گرفته شده که در صورت تلفات غیرطبیعی ورود پیدا می‌کنیم و با نمونه برداری و معیارهای کنترلی از ورود ویروس به داخل کشور جلوگیری خواهیم کرد.

ماکنعلی تاکید کرد: موسسه رازی در این زمینه می‌تواند با تولید واکسن بر اساس ویژگی‌های بیماری که توسط سازمان دامپزشکی ارائه می‌شود، نقش مهمی ایفا کند.

ایلنا