رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
  • الأحد ۱۰ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 24 June

رضا قوامی پور کومله* – شهر رشت ، شهر اولین ها، شهر پویا و شهر آرزوهاست. شهری که اولین بلدیه (شهرداری) ایران را در خود دیده و شهری که نخبگان و فرهیختگان فراوانی را در عرصه های مختلف به جامعه­ی ایران و جهان تحویل داده است. رشت نگین سبز شمال کشور به عنوان یک شهر توریستی […]

رضا قوامی پور کومله* – شهر رشت ، شهر اولین ها، شهر پویا و شهر آرزوهاست. شهری که اولین بلدیه (شهرداری) ایران را در خود دیده و شهری که نخبگان و فرهیختگان فراوانی را در عرصه های مختلف به جامعه­ی ایران و جهان تحویل داده است. رشت نگین سبز شمال کشور به عنوان یک شهر توریستی با جاذبه های گردشگری فراوان و آب و هوای مطبوعش یکی از قطب های گردشگری کشور محسوب می شود؛ اما با وجود پتانسیل های فراوان گردشگری در این شهر، هنوز بهره برداری مناسبی از منابع و قابلیت های فراوان این صنعت در شهر رشت انجام نشده است.

علاوه بر وجود ظرفیت های مناسب در حوزه اکوتوریسم، شهر رشت دارای کیفیت مناسبی در زمینه بهداشت و سلامت می باشد که می توان با برنامه ریزی درست در رونق گردشگری سلامت نیز گام های مثبتی برداشت. در کنار اینها، رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی، مکان مناسبی برای گردشگران علاق­مند به غذا و خوراک است. علی رغم اینکه سالهای اخیر، شهر رشت در آمار جذب گردشگر رتبه­ مناسبی در کشور داشته اما برنامه­ جامعی برای کسب درآمد از این گردشگران وجود ندارد که یکی از این دلایل عدم موفقیت در این حوزه، اقامت کوتاه گردشگران به دلیل نبود زیرساخت های مناسب و جذاب در شهر است. اگرچه در شناخت و معرفی بسیاری از جاذبه های پنهان این شهر نیز میبایست تمهیدات لازمی انجام گردد که با حمایت و رشد کسب و کارهای نوپا (استارتاپ ها) در حوزه گردشگری می توان با تحقق اهداف دولت الکترونیک و معرفی این قابلیت ها در بستر آنلاین و اپلیکیشن های کاربردی تلفن همراه، کارآفرینی در حوزه گردشگری را رونق داد.

با تشکیل اتاق شکوفایی به عنوان یک الگوی کارآمد برای توسعه­ پایدار شهری، می توان با مشارکت جمعی و هم افزایی اقشار مختلف از صاحبنظران، نخبگان، فرهیختگان و رده های مختلف مردم، موانع مختلف بر سر راه توسعه و تحول شهر را برداشت. البته انتظار میرود در کنار بزرگان و صاحبنظران مختلفی که در نشست اول اتاق شکوفایی رشت حضور داشتند، از جوانان و نخبگان دانشگاه ها نیز که فرصت های بهتری برای فکر و چاره جویی جهت رفع مسائل و مشکلات مختلف دارند، در اینگونه برنامه ها استفاده شود تا با استفاده از اندیشه­ی نو و خلاق و ذهن پویای این قشر از جامعه ، خروجی بهتری از این نشست ها حاصل شود.

تجربه­ موفق جناب آقای دکتر نصرتی شهردار محترم کلانشهر رشت با استفاده از این الگو در ایجاد درآمدهای پایدار شهری در شهر قبلی که مسئولیت داشتند نشان میدهد با همفکری و هماهنگی نهادهای مختلف و با تکیه بر ظرفیت های فکری جامعه میتوان به شاخص های شکوفایی شهری (CPI) دست یافت. بررسی و توجه به نظرات مختلف متخصصان حوزه های مختلف با ایجاد فراخوان و دعوت از صاحبنظران، راه اندازی یک مرکز رشد و شتابدهی کسب و کارهای نوپای حوزه خدمات شهری و حضور فعال در مجامع بین المللی با هدف جذب سرمایه گذار خارجی از جمله کارهایی هست که میتوان با برنامه ریزی درست به این شاخص ها که شامل بهره وری یا قدرت تولید، اقتصاد پویا و پایدار شهری، توسعه زیر ساختها، کیفیت زندگی، پایداری زیست محیطی، انسجام اجتماعی و برابری، حکمرانی خوب شهری و قانونگذاری میباشد ، دست یافت.

شهر رشت پتانسیل های فراوانی برای رسیدن به درآمدهای پایدار شهری دارد که با همت مسئولین و اقشار مختلف مردم و با نگاهی نو و به روز، میتوان به رسیدن روزهای روشنی برای این آرمان­شهر امیدوار بود.

*دانشجوی کارشناسی ارشد کارآفرینی – دانشگاه علم و صنعت ایران

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این روز را در تاریخ رشت ثبت کنید؛

۲۵ خرداد ۹۷، روز آزادی تماشای فوتبال با خانواده در کنار همشهریان + تصاویر

بهنیا ثابت رفتار - ۲۵ خرداد ۹۷ را باید در تاریخ رشت ثبت کرد؛ از آن روزهایی است که سالها بعد باید به تحلیل آن بنشینیم و از اثرات مطلوب اجتماعی و فرهنگی آن بنویسیم. روزی که مردان و زنان رشتی، کودکان و سالمندان، مسئولین سابق و فعلی، همه و همه با هر عقیده و سلیقه ای در پیاده راه مرکزی شهر کنار هم ایستادند و تیم ملی فوتبال کشورشان را تشویق کردند و از پیروزی دلچسب و دراماتیک ایران لذت بردند. در این روز بار دیگر جادوی مستطیل سبز اثر کرد و فوتبال عامل وحدت شد. این بار مردم رشت، نه برای بیان عقاید سیاسی خود بلکه برای یک رویداد ورزشی آمدند و اجتماع عظیمی را شکل دادند و به اثبات رساندند فوتبال نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت بی مثال است. نشان دادند حضور مردان و زنان با فرهنگ رشتی در کنار یکدیگر در فضاهای ورزشی آسیب نیست و می تواند بر زخم کهنه فحاشی اقلیتی از جامعه در استادیوم های ورزشی مرهم باشد. ۲۵ خرداد ۹۷ روزی بود که آرزوی آزادی تماشای فوتبال با خانواده در فضای عمومی و در کنار همشهریان تحقق یافت و مادران و خواهران تک تک ما حق داشتند دلخوشی ساده فوتبال دیدن در فضایی عمومی و پرنشاط را تجربه کنند. روزی بود که اختلاف نظرهای سیاسی کنار گذاشته شد و مردم و مسئولین همه برای یک جشن ملی و غرور آفرین خود را آماده کردند.  شاید سال ها بعد زمانی که حضور خانواده های ما در استادیوم های فوتبال آزاد باشد از این روز بیشتر و به نیکی یاد شود و مردم ایران، رشت را یکی از پیشگامان فرهنگ سازی در جهت مهیا کردن فضای استادیوم های فوتبال برای ورود بانوان بنامند...    

آخرین اخبار