رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 8 خبر


  • شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
  • السبت ۰ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Saturday 17 March

رضا قوامی پور کومله* – شهر رشت ، شهر اولین ها، شهر پویا و شهر آرزوهاست. شهری که اولین بلدیه (شهرداری) ایران را در خود دیده و شهری که نخبگان و فرهیختگان فراوانی را در عرصه های مختلف به جامعه­ی ایران و جهان تحویل داده است. رشت نگین سبز شمال کشور به عنوان یک شهر توریستی […]

رضا قوامی پور کومله* – شهر رشت ، شهر اولین ها، شهر پویا و شهر آرزوهاست. شهری که اولین بلدیه (شهرداری) ایران را در خود دیده و شهری که نخبگان و فرهیختگان فراوانی را در عرصه های مختلف به جامعه­ی ایران و جهان تحویل داده است. رشت نگین سبز شمال کشور به عنوان یک شهر توریستی با جاذبه های گردشگری فراوان و آب و هوای مطبوعش یکی از قطب های گردشگری کشور محسوب می شود؛ اما با وجود پتانسیل های فراوان گردشگری در این شهر، هنوز بهره برداری مناسبی از منابع و قابلیت های فراوان این صنعت در شهر رشت انجام نشده است.

علاوه بر وجود ظرفیت های مناسب در حوزه اکوتوریسم، شهر رشت دارای کیفیت مناسبی در زمینه بهداشت و سلامت می باشد که می توان با برنامه ریزی درست در رونق گردشگری سلامت نیز گام های مثبتی برداشت. در کنار اینها، رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی، مکان مناسبی برای گردشگران علاق­مند به غذا و خوراک است. علی رغم اینکه سالهای اخیر، شهر رشت در آمار جذب گردشگر رتبه­ مناسبی در کشور داشته اما برنامه­ جامعی برای کسب درآمد از این گردشگران وجود ندارد که یکی از این دلایل عدم موفقیت در این حوزه، اقامت کوتاه گردشگران به دلیل نبود زیرساخت های مناسب و جذاب در شهر است. اگرچه در شناخت و معرفی بسیاری از جاذبه های پنهان این شهر نیز میبایست تمهیدات لازمی انجام گردد که با حمایت و رشد کسب و کارهای نوپا (استارتاپ ها) در حوزه گردشگری می توان با تحقق اهداف دولت الکترونیک و معرفی این قابلیت ها در بستر آنلاین و اپلیکیشن های کاربردی تلفن همراه، کارآفرینی در حوزه گردشگری را رونق داد.

با تشکیل اتاق شکوفایی به عنوان یک الگوی کارآمد برای توسعه­ پایدار شهری، می توان با مشارکت جمعی و هم افزایی اقشار مختلف از صاحبنظران، نخبگان، فرهیختگان و رده های مختلف مردم، موانع مختلف بر سر راه توسعه و تحول شهر را برداشت. البته انتظار میرود در کنار بزرگان و صاحبنظران مختلفی که در نشست اول اتاق شکوفایی رشت حضور داشتند، از جوانان و نخبگان دانشگاه ها نیز که فرصت های بهتری برای فکر و چاره جویی جهت رفع مسائل و مشکلات مختلف دارند، در اینگونه برنامه ها استفاده شود تا با استفاده از اندیشه­ی نو و خلاق و ذهن پویای این قشر از جامعه ، خروجی بهتری از این نشست ها حاصل شود.

تجربه­ موفق جناب آقای دکتر نصرتی شهردار محترم کلانشهر رشت با استفاده از این الگو در ایجاد درآمدهای پایدار شهری در شهر قبلی که مسئولیت داشتند نشان میدهد با همفکری و هماهنگی نهادهای مختلف و با تکیه بر ظرفیت های فکری جامعه میتوان به شاخص های شکوفایی شهری (CPI) دست یافت. بررسی و توجه به نظرات مختلف متخصصان حوزه های مختلف با ایجاد فراخوان و دعوت از صاحبنظران، راه اندازی یک مرکز رشد و شتابدهی کسب و کارهای نوپای حوزه خدمات شهری و حضور فعال در مجامع بین المللی با هدف جذب سرمایه گذار خارجی از جمله کارهایی هست که میتوان با برنامه ریزی درست به این شاخص ها که شامل بهره وری یا قدرت تولید، اقتصاد پویا و پایدار شهری، توسعه زیر ساختها، کیفیت زندگی، پایداری زیست محیطی، انسجام اجتماعی و برابری، حکمرانی خوب شهری و قانونگذاری میباشد ، دست یافت.

شهر رشت پتانسیل های فراوانی برای رسیدن به درآمدهای پایدار شهری دارد که با همت مسئولین و اقشار مختلف مردم و با نگاهی نو و به روز، میتوان به رسیدن روزهای روشنی برای این آرمان­شهر امیدوار بود.

*دانشجوی کارشناسی ارشد کارآفرینی – دانشگاه علم و صنعت ایران

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

افشاگری جدیدی از محمود باقری خطیبانی؛

آقای معاون! باور کنید آن چه دیده بودید با آن چه انجام شد کاملا متفاوت است

محمود باقری خطیبانی - معاون عمرانی و هماهنگی استاندار گیلان: تنها ۴۰ درصد طرح پیاده راه فرهنگی رشت اجرایی شده است / آنچه دیده بودیم با آنچه که انجام شد کاملا متفاوت است. شعبان پور هم چنین متذکر شد: مسئول ارشد استان هم از اجرای این پروژه رضایت ندارد و خواستار پیگیری برای تکمیل این پروژه است./ ایسنا ۱۵ اردیبهشت ۹۵ . این بخشی از مصاحبه آقای شعبان پور معاون عمرانی استانداری گیلان در اردیبهشت نود و پنج است و اتفاقا این مصاحبه به صورت دقیقی مبین مشکلاتی است که در اکثر پروژه هایی که در دوره آن معزول در شهر اجرا شده ، می باشد . من به عنوان عضو شورای چهارم رشت و به علت اطلاعاتی که در خصوص عملکرد آن معزول دارم چند نکته را برای اطلاع افکار عمومی اعلام می دارم: یکم / بدوا از آقای مهندس حامد عبدالهی و مهندس علوی از اعضای محترم شورای شهر رشت سپاسگزاری می نمایم که به صورت شفاف و صادقانه در خصوص برچیدن میله های بی قواره حد فاصل میدان فرهنگ تا حشمت اظهار نظر کردند . این انتظار وجود دارد دیگر اعضای شورا هم در باره اقدام قانونی و درست شهردار محترم رشت به ویژه آن عده از دوستان شورای چهارم که در شورای پنجم حضور دارند، موضع گیری کنند تا واقعیت های این پروژه برای مردم آشکارتر شود . دوم / روایت دکتر نصرتی شهردار کنونی رشت و مهندس حامد عبدالهی در خصوص طرح جامع ترافیک رشت کاملا درست و مستند  است و  اظهارات پراکنده دیگر ، از دقت های لازم حقوقی و فنی برخوردار نیست  و باید توصیه کنم که با فضا سازی رسانه ای تلاش نکنند واقعیات قلب شود و خودشان را تبرئه نمایند . سوم/ برای اطلاع معاون محترم عمرانی استانداری گیلان عرض می کنم که شهردار معزول رشت پروژه موزیکال آب نمای پارک ملت را  به رغم مخالفت سازمان بازرسی اجرایی کرده است و  چنان که جناب عالی در خصوص پیاده راه فرهنگی موضع گیری کرده اید ، چنین رویه ای به طور مکرر در رفتار اجرایی شهردار معزول ، مسبوق به سابقه است . چهارم/ پس از برچیدن میله های آهنی فرهنگ تا حشمت ، شهردار معزول رشت دو مصاحبه با سایت ها انجام داده است که هر آدم منصفی این مصاحبه ها را مطالعه می کند در می یابد که آن معزول دارای چه اغتشاش فکری عجیبی است و چنان که بارها عرض کرده ام باید تحت نظر قرار گیرد. با همین ذهن مغشوش در یک بازه دوساله بیش از چهار هزار حکم در شهرداری صادر کرد و مدیران را چرخشی تعویض می نمود. با همین ذهن مغشوش بود که می گفت پایین بودن وحشتناک کیفیت کارهایش به او ربطی ندارد  و مسئول کیفیت فعالیت هایی که انجام می دهد نیست ! با همین ذهن مغشوش بود که برای چهار هکتار پهنه کف سازی بیش از ۱۹ میلیارد هزینه کرد. با همین ذهن مغشوش بود که وقتی پیمانکارش نمونه های تست مقاومت ...

آخرین اخبار