رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
  • الثلاثاء ۲۸ ربيع ثاني ۱۴۳۹
  • 2018 Tuesday 16 January

رضا قوامی پور کومله* – شهر رشت ، شهر اولین ها، شهر پویا و شهر آرزوهاست. شهری که اولین بلدیه (شهرداری) ایران را در خود دیده و شهری که نخبگان و فرهیختگان فراوانی را در عرصه های مختلف به جامعه­ی ایران و جهان تحویل داده است. رشت نگین سبز شمال کشور به عنوان یک شهر توریستی […]

رضا قوامی پور کومله* – شهر رشت ، شهر اولین ها، شهر پویا و شهر آرزوهاست. شهری که اولین بلدیه (شهرداری) ایران را در خود دیده و شهری که نخبگان و فرهیختگان فراوانی را در عرصه های مختلف به جامعه­ی ایران و جهان تحویل داده است. رشت نگین سبز شمال کشور به عنوان یک شهر توریستی با جاذبه های گردشگری فراوان و آب و هوای مطبوعش یکی از قطب های گردشگری کشور محسوب می شود؛ اما با وجود پتانسیل های فراوان گردشگری در این شهر، هنوز بهره برداری مناسبی از منابع و قابلیت های فراوان این صنعت در شهر رشت انجام نشده است.

علاوه بر وجود ظرفیت های مناسب در حوزه اکوتوریسم، شهر رشت دارای کیفیت مناسبی در زمینه بهداشت و سلامت می باشد که می توان با برنامه ریزی درست در رونق گردشگری سلامت نیز گام های مثبتی برداشت. در کنار اینها، رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی، مکان مناسبی برای گردشگران علاق­مند به غذا و خوراک است. علی رغم اینکه سالهای اخیر، شهر رشت در آمار جذب گردشگر رتبه­ مناسبی در کشور داشته اما برنامه­ جامعی برای کسب درآمد از این گردشگران وجود ندارد که یکی از این دلایل عدم موفقیت در این حوزه، اقامت کوتاه گردشگران به دلیل نبود زیرساخت های مناسب و جذاب در شهر است. اگرچه در شناخت و معرفی بسیاری از جاذبه های پنهان این شهر نیز میبایست تمهیدات لازمی انجام گردد که با حمایت و رشد کسب و کارهای نوپا (استارتاپ ها) در حوزه گردشگری می توان با تحقق اهداف دولت الکترونیک و معرفی این قابلیت ها در بستر آنلاین و اپلیکیشن های کاربردی تلفن همراه، کارآفرینی در حوزه گردشگری را رونق داد.

با تشکیل اتاق شکوفایی به عنوان یک الگوی کارآمد برای توسعه­ پایدار شهری، می توان با مشارکت جمعی و هم افزایی اقشار مختلف از صاحبنظران، نخبگان، فرهیختگان و رده های مختلف مردم، موانع مختلف بر سر راه توسعه و تحول شهر را برداشت. البته انتظار میرود در کنار بزرگان و صاحبنظران مختلفی که در نشست اول اتاق شکوفایی رشت حضور داشتند، از جوانان و نخبگان دانشگاه ها نیز که فرصت های بهتری برای فکر و چاره جویی جهت رفع مسائل و مشکلات مختلف دارند، در اینگونه برنامه ها استفاده شود تا با استفاده از اندیشه­ی نو و خلاق و ذهن پویای این قشر از جامعه ، خروجی بهتری از این نشست ها حاصل شود.

تجربه­ موفق جناب آقای دکتر نصرتی شهردار محترم کلانشهر رشت با استفاده از این الگو در ایجاد درآمدهای پایدار شهری در شهر قبلی که مسئولیت داشتند نشان میدهد با همفکری و هماهنگی نهادهای مختلف و با تکیه بر ظرفیت های فکری جامعه میتوان به شاخص های شکوفایی شهری (CPI) دست یافت. بررسی و توجه به نظرات مختلف متخصصان حوزه های مختلف با ایجاد فراخوان و دعوت از صاحبنظران، راه اندازی یک مرکز رشد و شتابدهی کسب و کارهای نوپای حوزه خدمات شهری و حضور فعال در مجامع بین المللی با هدف جذب سرمایه گذار خارجی از جمله کارهایی هست که میتوان با برنامه ریزی درست به این شاخص ها که شامل بهره وری یا قدرت تولید، اقتصاد پویا و پایدار شهری، توسعه زیر ساختها، کیفیت زندگی، پایداری زیست محیطی، انسجام اجتماعی و برابری، حکمرانی خوب شهری و قانونگذاری میباشد ، دست یافت.

شهر رشت پتانسیل های فراوانی برای رسیدن به درآمدهای پایدار شهری دارد که با همت مسئولین و اقشار مختلف مردم و با نگاهی نو و به روز، میتوان به رسیدن روزهای روشنی برای این آرمان­شهر امیدوار بود.

*دانشجوی کارشناسی ارشد کارآفرینی – دانشگاه علم و صنعت ایران

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روزگار سیاست بدون آیت الله

حرف تازه - در یک سال اخیر شاید شیخ حسن روحانی که در سال‌های اخیر پیوند سیاسی اش با آیت‌الله هاشمی رنگ و بویی متفاوت تر به خود گرفته بود، بیش از همه بار نبودن آیت الله را بر دوش خود احساس کرد. لیلا شریف نوشت: یکسال از رفتن «آیت الله سیاست» گذشت، یک سالی پرتلاطمی که در گوشه و کنار سیاست آن از انتخابات تا همین اعتراضات اخیر، سیاست پیشگان چپ و راست گاه و بیگاه از جای خالی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سخنی به میان آورد. در این میان شاید شیخ حسن روحانی که در سال‌های اخیر پیوند سیاسی اش با آیت‌الله رنگ و بویی متفاوت تر به خود گرفته بود، بیش از همه بار نبودن آیت الله هاشمی را بر دوش خود احساس کرد، چه آنکه پایه های حضور روحانی در پاستور مدیون مدد رسانی هاشمی رفسنجانی بود و هم او بود که در ۴ سال سخت دوره اول ریاست جمهوری همیشه پشت دولت روحانی ایستاد.  آیت الله در همان روزهای منتهی به انتخابات ۹۲ زمانی که پای حمایت از حسن روحانی به میان آمد، با صراحت گفته بود:« از همان ابتدا در مجمع تشخیص بحثمان این بود که آقای ناطق نوری نامزد شوند اما ایشان گفت نمی آیم. سپس به آقای روحانی پیشنهاد دادیم که نامزد شود.» شاید حسن روحانی در همان ۴ سال سکانداری دولت یازدهم، زمانی که در کارهایش به بن بست می رسید، بهترین مرجع برای مشکل را در هم کلامی با آیت الله هاشمی می دید، اما پس از فوت مرد اعتدالی سال‌های اخیر سیاست ایران، روحانی به خوبی درک کرد که دیگر چنین ملجاء و مأمنی برای او در عبور از بحران‌ها وجود ندارد و باید تنها مسیر ریاست بر پاستور را طی کند. ای کاش ها در نبود هاشمی «در روایت اسلامی داریم که وقتی عالم مومنی از دنیا می رود رخنه و روزنه ای به وجود می آید که چیزی نمی تواند جای آن را پر کند. جامعه این را در یک سال گذشته کاملا فهمید و خلاء حضور او احساس می شود.»، این گفته سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری و عضو جامعه روحانیت، روایتی است از «ای کاش‌هایی» در نبود آیت الله. شاید بیراه نباشد که برای درک بهتر این خلاء بر اتفاقاتی که در بازه زمانی یک سال گذشته و در نبود آیت ‌الله  کشور را درگیر خود کرد، مروری داشته باشیم. کارزار انتخاباتی روحانی در نبود آیت الله آخرین روز اردیبهشت ماه روزی بود که روحانی آن را در تقویم سیاسی خود به عنوان دومین برد انتخاباتیش علامت زد. بردی که اگر از انتخابات سال ۹۲ سخت تر نباشد، آسانتر هم نبود.  شیخ دیپلمات که در خرداد ۹۲ با حمایت تمام قد آیت الله هاشمی وارد گود رقابت شده بود، چند ماه مانده به انتخابات ۹۶ مهم ترین حامی خود را از دست داد.  در این هنگام بود که تکرار سخنانی که آیت الله جسته و گریخته در ماه های قبل فوتشان در رابطه با گزینه انتخاباتی سال ۹۶ زده بودند، ...

آخرین اخبار