صبح امروز اجلاس دو روزه سازمان های سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور در هتل کادوس رشت آغاز به کار کرد.   رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری رشت در این نشست ضمن خیر مقدم به میهمانان اذعان داشت: امروزه رویکرد مدیریت شهری رشت و سایر کلانشهرهای کشور در مسیر توسعه و تحول و جلب […]

صبح امروز اجلاس دو روزه سازمان های سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور در هتل کادوس رشت آغاز به کار کرد.

 

رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری رشت در این نشست ضمن خیر مقدم به میهمانان اذعان داشت: امروزه رویکرد مدیریت شهری رشت و سایر کلانشهرهای کشور در مسیر توسعه و تحول و جلب مشارکت های عمومی از طریق اعتماد سازی محلی، برندسازی و سرمایه گذاری است.

 

جذب سرمایه گذار یکی از شیوه های تسریع توسعه است

مریم گل احضار جذب سرمایه گذار را یکی از شیوه های تسریع در توسعه اقتصادی، آبادانی و ایجاد اشتغال در ایران مقتدر عنوان کرد و افزود: شهر رشت به واسطه نزدیکی به کشورهای حاشیه دریای خزر و امکان مبادله کالا، برخورداری از منابع آبهای سطحی و زیرزمینی خاک حاصل خیز و تنوع غذایی که دارد مقصد بسیاری از گردشگران می باشد که این مهم فرصت بسیار ارزشمندی برای سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی و سرمایه گذاری و فعالین اقتصادی خواهد بود.

 

تنها راه برون رفت از وضعیت اقتصادی کنونی حضور بخش خصوصی است

دکتر نصرتی شهردار رشت، ضمن خیر مقدم به میهمانان و مدعوین حاضر در این نشست اذعان داشت: امروزخوشحالم که جذاب ترین موضوع  چشم انداز شهر رشت یعنی جذب سرمایه گذار در این نشست دنبال می شود و امید است به مصوبات خوبی در این نشست دست یابیم.

شهردار رشت با بیان اینکه برنامه ریزی برای این اجلاس در نمایشگاه جاذبه های گردشگری در کیش رقم خورد از آغاز فصلی جدید در پی این نشست خبر داد و گفت: امروز تفاهم نامه های متعددی در حوزه سرمایه گذاری به امضا خواهد رسید.

وی افزود: اگر بپذیریم که صنعت ساختمان به خصوص در امر مسکن محدود شده و باید هر شهر به فراخور ویژگی های خود برنامه ریزی داشته باشد و بپذیریم که تولید ثروت و پویایی تولید درآمد با شیوه های سنتی ممکن نخواهد شد و فرق بین شهردار خوب و بد با معیار و محک فروش شهر سنجیده نشود، آنگاه است که می توانیم برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذار برنامه ریزی داشته باشیم.

تاکید بر ضرورت کاهش پروسه پذیرش آغاز به کار سرمایه گذار

دکتر نصرتی تنها راه برون رفت از شرایط کنونی را حضور بخش خصوصی دانست و افزود: متاسفانه پروسه پذیرش و آغاز به کار سرمایه گذار دراکثر شهرهای کشور به ۱۶ ماه طول می کشید، لذا امروز با امضای چند تفاهم نامه با موضوع مقصد گردشگری شدن شهر رشت حداقل برای ۸ ساعت، پروسه جذب سرمایه گذار پیگیری و برنامه ریزی خواهد شد.

 

اگر ۳۶ میلیون گردشگر سالانه گیلان در هر کشوری حضور داشت سطح زندگی بی نظیر بود

شهردار رشت با تاکید بر حضور ۳۶ میلیون گردشگر در شهر رشت گفت: این جمعیت در مقایسه با جمعیت ۲۲ میلیون نفری شهر مقدس مشهد جای بسی تامل دارد و اگر  این جمعیت گردشگر در هر کشور دیگری وجود داشت کیفیت و شرایط زندگی بی نظیر بود.

دکتر نصرتی با اشاره به عدم رعایت استاندارد در معیار پذیرش گردشگر یادآور شد: اگر ما معیارهای مربوط به پذیرش گردشگر را رعایت  کنیم شاهد حضور حداقل ۸ ساعته گردشگر در شهر رشت خواهیم بود و این شهر می تواند به عنوان ده شهر اول در حوزه گردشگری مطرح شود.

 

حضور رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو بهترین ظرفیت برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری است

شهردار رشت با اشاره به وجود ۱۷۰ نوع خوراک در رشت و تنوع غذای محلی در این شهر تصریح کرد: در سال ۲۰۱۵ رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو به ثبت رسید و این می تواند بهترین ظرفیت برای تحقق هدف مقصد گردشگری شدن رشت باشد.

وی افزود: شهری که آماده جذب میهمان است شهروندان آن شهر در رفاه قرار خواهند گرفت لذا حوزه مدیریت شهری باید برای تحقق اهداف و اولویت های اولیه شهروندان چون بهره برداری از زندگی با کیفیت نقش بسزایی داشته باشد.

انعقاد تفاهم نامه اولین تجربه نشست های فصلی کلانشهرهای کشور است

دکتر نصرتی با اشاره به امضای چند تفاهم نامه در حوزه سرمایه گذاری مابین شهردار و شرکتهای سرمایه گذاری  در پی نشست امروز خاطرنشان کرد: انعقاد تفاهم نامه اولین تجربه نشست های فصلی کلانشهرهای کشور است که با موافقت دبیرخانه محترم امروز عملی می شود.

وی با تاکید بر گذشت عمر ۱۳ ساله از راه اندازی حوزه های سرمایه گذاری در شهرداری ها گفت: متاسفانه برخی از مقررات و قوانین دست و پاگیر مانع موفقیت های بخش سرمایه گذاری شهرداری ها می شود.

 

ضرورت تامین چتر حمایتی برای سرمایه گذاران

شهردار رشت  با تاکید بر ضرورت ایجاد چتر حمایتی برای سرمایه گذاران یادآور شد: اگر سرمایه گذار مطمئن گردد  که از حمایت مدیران استانی و شهرستانی در اجرای پروژه برخوردار می شود به شهر مورد نظر ورود خواهد کرد، براین اساس امید است شرایطی فراهم شود که رشت نیز مانند دیگر شهرهایی که موتور مولد سرمایه گذاری هستند، به موفقیت های کلانی در حوزه سرمایه گذاری دست یابد.

دکتر نصرتی در خصوص این نشست نیز گفت : روش های تامین مالی، نحوه تهیه بسته های سرمایه گذاری و ساختار سازمانی مناسب در این نشست تشریح خواهد شد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت: در معادلات تقسیم منابع شهرهایی مثل رشت کم بهره هستند

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز جدی گرفتن سهم شهرهای کوچک در اینگونه نشست ها را از دغدغه های خود عنوان کرد و گفت: در معادلات تقسیم منابع شهرهایی مثل رشت کم بهره هستند.

سید امیر حسین علوی با تاکید بر اینکه این احقاق حق باید پیگیری شود و صورت بگیرد اظهار داشت: باید سهم شهرهای کوچکتر را هم به رسمیت شناخت.

وی با بیان اینکه کلانشهرها همواره نشستهای فصلی و متعددی برگزار می کنند تصریح کرد: این نشست با توجه به شرایط اقتصادی کشور یکی از مهمترین نشست ها است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور در شرایط خاصی است گفت: با توجه به اتفاقات بین المللی پیرامون ایران، یکی از حوزه های موثر، سرمایه گذاری خواهد بود و بار مالی زیادی بر عهده شما عزیزان خواهد بود.

تاکید بررونق صنایع پاک و توسعه صنعت گردشگری

سید امیر حسین علوی با اشاره به مباحث آلودگی محیطی زیست تصریح کرد: باید به سمت صنایع پاک رفت و گردشگری بهترین صنعت پاک است که در افزایش تولید ناخالص ملی نیز تاثیر بسزایی دارد.

وی افزود : در شهر رشت نگاهمان در عرصه مدیریت با توجه به محدودیت منابع در راستای رشد سرمایه گذاری است که در اولویت های سال ۹۷ قرار داده ایم. مرسوم هم نبوده است در این اجلاس های فصلی بحث های تفاهم نامه به صورت علنی مطرح شود اما این باب را امروز باز می کنیم تا ظرفیت های رشت در شهر های مختلف معرفی شود.

علوی در پایان گفت: هرچقدر ظرفیت های شهرها بیشتر به اشتراک گذاشته شود در آینده مدیریت شهری برای خودمان و شهرمان و نظام جمهوری اسلامی آورده های بیشتری خواهیم داشت.

 

بهترین موقعیت سرمایه گذاری کشور در گیلان است

جلال الدین محمد شکریه نماینده شورا در سازمان سرمایه گذاری نیز با بیان اینکه بهترین موقعیت سرمایه گذاری در کشور در اختیار استان گیلان است گفت: شرایط آب و هوایی، جغرافیایی، کانال ارتباطی آسیا و اروپا از عوامل تاثیرگذار هستند.

عضو شورای اسلامی شهر رشت افزود: خوراک شناسی یک بخش کوچک از استعداد ذاتی بزرگ گیلان است. اگر یونسکو هم این عنوان را برای خوراک شناسی ما قائل شده فقط آیتم غذا به تنهایی دیده نشده است و شرایط اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، جغرافیایی و دارا بودن مشاهیر اثرگذار بوده است.

پایش و حفظ اولین ها باید در اولویت باشد

شکریه در ادامه اظهار داشت : ما در شهر اولین ها هستیم؛ اولین مدرسه دخترانه، شهرصنعتی، کتابخانه و… اما پایش و حفظ اولین ها باید اولویت اول ما گیلانی ها باشد و با توجه به شرایط جغرافیایی درجه اش را ارتقا بدهیم.

نماینده شورا در سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت تصریح کرد: وقتی صحبت از بوم گردی می شود آیا استانی منظم تر، منصف تر، با فرهنگ تر و زیباتر از گیلان سراغ دارید؟ این استعداد ذاتی در استان گیلان وجود دارد و باید از قوه به فعل تبدیل شود.

تاکید بر ایجاد فاز جدیدی برای رشت

جلال الدین شکریه در ادامه بر ایجاد رشت جدید تاکید کرد و افزود: اگر بخواهیم برای ساخت و ساز از سرمایه گذاران بهره ببریم باید فاز جدیدی برای رشت تعریف کنیم همانطور که در کوالالامپور چنین اتفاقی رخ داده است.

عضو شورای اسلامی شهر رشت اتحاد بین شهرداری و دوایر آن و امنیت شغلی مدیران را در این راستا ضروری خواند و گفت: باید شاهد هماهنگی و همدلی شورا و شهرداری برای حفاظت از سرمایه سرمایه گذاران باشیم. شورای پنجم رشت شورایی خردگرا و صد درصد تعاملی است و عملکرد شورا در این مدت کوتاه بیانگر این موضوع است.

شکریه افزود : جای جای این استان و این شهر ظرفیت پذیرش گردشگر و سرمایه گذار دارد.

 

معرفی چند نمونه موفق سرمایه گذاری و به اشتراک گذاشتن تجارب شهرها

علی نیازی سرپرست سازمان سرمایه گذاری تهران نیز ضمن قدردانی از اعضای شورا و مجموعه مدیریت شهری رشت در میزبانی این نشست گفت: در این کمیته فصلی علاوه بر به اشتراک گذاری تجارب سعی شده تا چند نمونه موفق حوزه سرمایه گذاری معرفی و تجارب شهرها  نیز به اشتراک گذاشته شود.

وی افزود : به طور سنتی تمرکز سازمان ها در گذشته بر پروژه های ساخت و ساز بوده امروز علاوه بر تنوع بخشی بر بسته های مختلف می خواهیم بر برون سپاری بخش هایی از نگهداشت شهرها مثل جمع آوری و دفع زباله و فضاهای تفریحی تمرکز داشته باشیم.

علی نیازی تصریح کرد: در بخش دوم قصد داریم جذابیت هایی در پروژه های توسعه شهری ایجاد کنیم که مستقل از تضامین دولتی باشد و منابع درآمدی پایدار جدید ایجاد شود و با تبادل نظر به نتایج خوب و موثری برسیم.

نحوه تهیه بسته های سرمایه گذاری یکی از مشکلات شهرداری ها است / با سرمایه گذار هم ادبیات نشده ایم

دکتر حسین آبتن نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان نفتکش سانچی، این نشست را یکی از بهترین و کاربردی ترین نشست های کمیته سرمایه گذاری خواند و گفت: نحوه تهیه بسته های سرمایه گذاری که یکی از مشکلات شهرداری ها است و هنوز هم ادبیات با سرمایه گذار نشدیم.

مسئول کارگروه سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور تصریح کرد: قانون شهرداری ها قانون سهل الوصولی است که در صورت استفاده از ظرفیت های آن بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

حسین آبتن همچنین اظهار داشت: حوزه گردشگری و تفریحی که مورد عفلت شهرها واقع شده است و حوزه حمل و نقل و ترافیک نیاز به بحث کارشناسانه و مشاور مخصوص به خود دارد از حوزه های بسیار مهمی است که در شهرداریها باید بیش از پیش بدان پرداخته شود.

وی افزود : شهرداری ها در کنار ایجاد درآمد پایدار باید بتوانند با سرمایه گذاری های مشارکتی سرانه های شهر را هم ارتقا بدهند.

دکتر آبتن با تشریح برخی مزایای مدل های جاری مشارکت در ادامه به برخی محدودیت های این مدل پرداخت و گفت: تشریفات قانونی متناسبی تدوین نکرده ایم.

رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری شهرداری تهران در پایان بررسی لایحه درامد پایدار را از جمله برنامه های مهم این نشست عنوان کرد.

امضای تفاهم نامه های سرمایه گذاری شهرداری رشت در پایان نوبت صبح نشست

در پایان این نشست در نوبت صبح سه شنبه، تفاهم نامه های سرمایه گذاری شهرداری رشت با سرمایه گذاران حوزه های مختلف به امضا رسید.

 در این نشست که به همت سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری رشت برگزار شد مسعود نصرتی شهردار رشت، سید امیرحسین علوی رییس شورای اسلامی شهر رشت، فرهام زاهد، احمد رمضانپور نرگسی، محمدحسن عاقل منش، فاطمه شیرزاد، جلال الدین محمد شکریه از اعضای شورا، محمدرضا شیرزاد معاون مالی اقتصادی، علی بهارمست معاون عمرانی و امور زیربنایی، علی مقصودی معاون خدمات شهری، مریم گل احضار رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی، علیرضا حسنی رئیس سازمان فرهنگی ورزشی، رضا کحالی مدیر شهرداری منطقه ۳  و ساسان مهدی زاده مدیر شهرداری منطقه ۵ رشت، معاونین و مدیران اقتصادی شهرداری های کلانشهرها، حسین آبتن رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری شهرداری تهران و مسئول کارگروه سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور، شهرام رئیسی مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری اصفهان، رضا خواجه نایینی معاون اقتصادی شهرداری مشهد، علی نیازی سرپرست سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران، سید جعفر موسوی قائم مقام دبیرخانه کلانشهرها، رامین افشاری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری شهرداری تهران ، سرمایه گذاران مدعو و نمایندگانی از کلانشهرهای کشور و مدیران شهرداری رشت حضور داشتند.